14 Mayıs Eczacılık Günü

14 Mayıs Eczacılık Günü
14 Mayıs Eczacılık Günü
BİLECİK (AA) - Eczacılar Odası Bilecik İl Temsilcisi Dolunay Seval Taşkın, eczacıların her geçen gün artan eczane iletişim masraflarını...

BİLECİK (AA) - Eczacılar Odası Bilecik İl Temsilcisi Dolunay Seval Taşkın, eczacıların her geçen gün artan eczane iletişim masraflarını karşılamayacak boyutlara ulaşmasının nitelikli bir ilaç hizmetinin sürdürülebilirliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu bildirdi.

Taşkın ve eczacılar, 14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunup, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okudu. Taşkın, burada yaptığı basın açıklamasında, tarihsel mirası, toplumsal misyonu ve gelecek vizyonu ile sağlıklı yaşam hakkını temel düstur edinmiş mesleğin mensubu olmanın onurunu ve sorumluğunu taşıdıklarını söyledi.

Haftada, eczane ekonomisinde yaşanan darboğaz hakkında hem sağlık politikalarının belirleyicileri olan siyasal otorite ve karar alıcı kurumlar nezdinde hem de ilaç ve eczacılık hizmetlerinin yararlanıcısı olarak yolu eczaneye düşen vatandaş nezdinde farkındalık yaratmak istediklerini ifade eden Taşkın, şunları kaydetti:

"İlaç harcamalarında tasarruf adına uygulamaya konulan düzenlemelerin ilaç fiyatlarında yarattığı düşüşler nedeniyle eczane ekonomileri artık geniş ölçekli kayıplar yaşar hale gelmiştir. Bizler, ilacın bulanabilir ve alınabilir olması taraftarıyız. Hem kamu ekonomisinin korunması hem de ilaca erişim bakımından bunun gerekli olduğunu düşünmekte, yıllardır bu politikanın savunuculuğunu yapmaktayız. Fiyatlar düştükçe eczacıların gelirleri de düşmekte, ancak buna karşın giderler artmaktadır. Eczacının her geçen gün artan eczane iletişim masraflarını karşılamayacak boyutlara ulaşması nitelikli bir ilaç hizmetinin sürdürülebilirliği açısından büyük tehdit oluşturmaktadır."