18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Bozüyük, Söğüt, Gölpazarı, Pazaryeri ve Osmaneli ilçelerinde tören düzenlendi

BİLECİK (AA) - 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Bozüyük, Söğüt, Gölpazarı, Pazaryeri ve Osmaneli ilçelerinde tören düzenlendi.

Bozüyük Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Tören, Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda Bozüyük Kumral Abdal Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, Çanakkale konulu oratoryonun sahnelenmesinin ardından Kaymakam Köksal Şakalar, Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Süleyman Can, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, şehit aileleri ve beraberindekiler ile öğrenciler İntikam Tepe Şehitliğini ziyaret etti.

Şakalar, şehitlik defterini imzaladı ve beraberindekilerle birlikte karanfil bıraktı.

  - Söğüt

Söğüt'teki törenler Hükümet Konağı önünde Kaymakam Mithat Gözen, Garnizon Komutanı Jandarma Yarbay Mehmet Emin Alan, Belediye Başkanı Halil Aydoğdu ve beraberindekilerin Atatürk Anıtı'na çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam Gözen ve beraberindekiler, şehit Er Fedai Efe'nin mezarını da ziyaret edip, dua ederek, kırmızı karanfil bıraktı. Askerler tarafından saygı atışı da yapıldı.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılı nedeniyle Jandarma Ulaştırma Eğitim Tabur Komutanlığında vatani görevini yapan yaklaşık bin 300 asker, protokol, siyasi partiler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş Hükümet Konağı ile Ertuğrulgazi Türbesi arasında "100. yıl zafer yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Etkinlikler, Ertuğrulgazi Türbesi ziyareti ile Anadolu Lisesi öğrencilerinin Spor Salonu'nda hazırladığı oratoryo gösterisiyle sona erdi.

- Gölpazarı

Gölpazarı ilçesindeki törenler Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunulmasıyla başladı.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra şehit mezarlığı ziyaret edildi, karanfil bırakıldı.

Buradan Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi Salonu'nda, İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, "Çanakkale destanı" adlı oratoryo gösterisi ve kahramanlık türküleri ile program sona erdi.

Etkinliğe Kaymakam Celalettin Taşkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Dinç, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, daire müdürleri, okul müdürleri, gazi ve şehit yakınları ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

- Pazaryeri

Çanakkale Şehitliği'nde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Astsubay Çavuş Bedirhan Karahan bir konuşma yaptı.

Şiirlerin okunmasının ardından, Kaymakam Vekili Kadir Apaydın, Garnizon Komutanı İlhan Canseven, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın ve beraberindekiler, şehit abidelerine karanfiller bıraktı ve dua etti.

Atatürk Ortaokulu'nda öğrenciler tarafından hazırlanan programda, okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, öğrencilerin hazırladığı tiyatro ve oratoryo gösterisiyle sona erdi.

Tiyatro gösterisi sırasında salonda bulunan şehit aileleri, gaziler ve protokol duygusal anlar yaşadı.

- Osmaneli

Osmaneli Hükümet Konağı önündeki törenler, Kaymakam Edip Çakıcı, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Merdan Akbulut, Belediye Başkanı Münür Şahin ve beraberindekilerin Atatürk Anıtı'na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Jandarma Hakan Koçaş, bir konuşma yaptı.

Belediye Sosyal Hizmetler Salonu'nda Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ''Çanakkale'' adlı oratoryo gösterisinin ardından öğrenciler şiirler okudu.

Tören, şehitliği ziyaret edilmesiyle sona erdi.