18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılı
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılı
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı: "Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret, tebrik misali ve yüksek ruhunu gösteren Çanakkale Zaferi 100. yılında daha güçlü daha büyük bir Türkiye için var gücümüzle çalışacağız"

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yağcı, mesajında, Çanakkale muharebelerinin Türk tarihindeki önemine vurgu yaparak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin, iman dolu göğüsleriyle düşmana karşı en ön safta mücadele eden ve  sabahtan Allah'ı arzu edip akşamına kavuşan Türk askerinin zaferi olduğunu bildirdi.

Çanakkale Zaferi'nin, üzerinden asır geçmiş olmasına rağmen hala önemini koruyan zaferin adı olduğunu ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

"Çanakkale bizim için bir dönüm noktasıdır. Bu nedenle de oradan gelen mesajları bağlamından koparmadan gençlerimizin yüreklerine, gönüllerine, en önemlisi de bilinçlerine özenle ekmeliyiz. Tarihimize altın harflerle yazılan savaşlar vardır, komutanlar, yiğitler vardır. İşte Çanakkale Zaferi böyle büyük bir zaferdir ve burada  cenk eden komutanlar, yiğitler öyle büyüktürler.  Mustafa Kemal Atatürk 'ün "Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir, emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur" ifadesinde de belirtildiği gibi, milletimiz tarih boyunca sahip olduğu bu yüksek ruhu önce Çanakkale'de, sonra da milli mücadele döneminde ortaya koymuş ve bu toprakları sonsuza kadar bize vatan yapmıştır. Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için şahlanan bir milletin, bağımsızlık ve egemenlik aşkının heyecan ve ibret verici destanıdır. Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret, tebrik misali ve yüksek ruhunu gösteren Çanakkale Zaferi 100. yılında daha güçlü daha büyük bir Türkiye için var gücümüzle çalışacağız."