2. İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü

2. İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü
2. İnönü Zaferi'nin 95. yıl dönümü
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı: "Bilecik ve ilçeleri, ülke tarihinde benzerine az rastlanır kahramanlıkların yaşandığı 2. İnönü Zaferi'nde de önemli roller üstlenmiştir"

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, kuruluşunda olduğu gibi kurtuluşunda da söz sahibi olan Bilecik ve ilçelerinin, ülke tarihinde benzerine az rastlanır kahramanlıkların yaşandığı 2. İnönü Zaferi'nde de önemli roller üstlendiğini bildirdi.

Yağcı, yaptığı yazılı açıklamada, 2. İnönü Zaferi'nin Türk milletinin, kayıtsız şartsız millet egemenliğine dayalı tam bağımsız bir Türk devleti kurmak ve topraklarını düşman işgalinden kurtarmak uğruna verdiği Kurtuluş Savaşı mücadelesinde çok özel bir yer ve öneme sahip olduğunu belirtti.

Kurtuluş mücadelesi vererek, İstiklalini kazanan Türk milletinin tarihinde altın harflerle yazılan İnönü Zaferlerinin yıl dönümünü büyük bir gurur ve mutluluk ile kutladıklarını ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

"Vatanın kurulması ve korunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz. Kuruluşunda olduğu gibi kurtuluşunda da söz sahibi olan Bilecik ve ilçeleri, ülke tarihinde benzerine az rastlanır kahramanlıkların yaşandığı 2. İnönü Zaferi'nde de önemli roller üstlenmiştir. Bizler bugün, atalarımızın ve şehitlerimizin canlarını feda ederek bizlere emanet ettiği bu topraklarda aynı ayrıcalık ile gelecek nesillere bu emaneti taşıyabilme gayretinin gururunu yaşarken, bu zaferle milletimizin, bir kez daha en zorlu sınavlardan nasıl başarıyla geçtiğini bütün dünyaya göstermiş olduğunun da bilincini hatırlıyoruz. Kahraman ordumuzun azim, inanç ve fedakarlığıyla kazanılan İnönü Zaferi, İstiklal mücadelemizin önemli bir aşaması ve ilk büyük başarısıdır."