2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması
2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması
- Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle okullarda önlemler aldı

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle okullarda önlemler aldı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, okullarda güvenli eğitim ortamının oluşturulması, muhtemel şiddet olaylarına karşı çocukların korunması, uyuşturucu ve uçucu madde bağımlılığı ile diğer zararlı alışkanlıklara karşı okul giriş ve çıkış saatlerinde, "Güvenli okul, güvenli eğitim" projesinin uygulamaya konulduğu kaydedildi.

Eğitim öğretim yılının sona ermesine kadar sürecek projede görevlendirilen personel ve ekip sayısında artış yapıldı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Tüm okullarımızda 100 sorumlu personel, okulların giriş ve çıkışlarında ise 15 motorize ekip görevlendirilmiştir. Görevlendirilen personel ile okullarda öğrenci giriş ve çıkışlarında trafik ve asayiş yönünden gerekli çalışmaların yapılması ve çocukların güvenli bir ortamda öğrenim görmelerinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, okullar çevresinde bulunan her türlü umuma açık yerler ile park ve bahçelerde, öğrencileri olumsuz etkileyen veya tehdit eden internet salonu ve kafeteryalar üzerinde denetim ve uygulamalar ile açıktan sigara ve alkollü içki satışı yapan yerlerin tespitine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Okullarla hiçbir ilgisi bulunmayan, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılacaktır. Öğrencilerin sürekli olarak girip çıktıkları oyun salonu, internet kafe ve kafeterya gibi umuma açık yerler ile otobüs firmaları görevlilerce denetlenecek, şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonları ile bunların acentelerinde ve bilet satış yerlerinde 18 yaşından küçüklere yanlarında velisi bulunmadan bilet satışı yapılmaması uygulamaya konulacaktır."