2015 Türkçe yaz okulu projesi

2015 Türkçe yaz okulu projesi
2015 Türkçe yaz okulu projesi
- Yunus Emre Enstitüsü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretim ve Uygulama Merkezi (TÖMER) ortaklığında yürütülen "2015 Türkçe yaz okulu" projesi kapsamında 13 ülkeden 33 öğrenci Bilecik'i ziyaret etti

BİLECİK (AA) - Yunus Emre Enstitüsü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretim ve Uygulama Merkezi (TÖMER) ortaklığında yürütülen "2015 Türkçe yaz okulu" projesi kapsamında 13 ülkeden 33 öğrenci Bilecik'i ziyaret etti.

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Pelitözü Gölpark'ta, Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Almanya , Bosna Hersek, Fransa , İran, Kosova, Kazakistan, Mısır, Japonya, Romanya ve Makedonya'dan gelen öğrencilerle bir araya geldiği etkinlikte, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bilecik'in tarihi hakkında bilgi verdi.

Belediye olarak kentin tarihi misyonuna uygun vizyon yükleme noktasında çaba harcadıklarını ifade eden Yağcı, öğrencilere hitaben, "Türk tarihi olmadan dünya tarihinin olması mümkün değil. Türk tarihi içerisinde de Osmanlı olmadan Türk tarihinin olması mümkün değil ve o tarihin başlangıç toprakları üzerindesiniz. Ve buralarda süreç itibariyle tarihi anlamda ciddi tahribatlar geçmiş, çeşitli mücadeleler olmuş. Ama bu toprakları kendi ruhunu üzerinde barındırıyor. Bir taraftan tarihin eşsiz izlerine tanıklık edeceksiniz. Diğer taraftan doğanın, tabiatın gerçekten görsellik anlamında güzelliklerini temaşa edeceksiniz" dedi.

TÖMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hilmi Demiral de 3 yıldır yabancı öğrencilere proje kapsamında Türkçe öğrettiklerini belirterek, tarihi yerleri ziyaret ederek, Türk kültürünü tanıtmaya çalıştıklarını bildirdi. 

Daha sonra 13 ülkeden gelen öğrenciler, Bilecik müzesini, tarihi saat kulesini ve Şeyh Edebali Türbesini ziyaret etti.