23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- Bilecik'te Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören,  Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törene, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Şey Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, hava muhalefeti nedeniyle Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anadolu'da tutuşturulan bağımsızlık meşalesinin, 23 Nisan 1920'nin Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline geldiğini kaydetti.

Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, bilime, teknolojiye açılan, aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan'ın, sevinç ve gururla kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının çocuklara adadığımız sevgi ve güvenin göstergesi olduğunu ifade eden Altınkaynak, şöyle konuştu:

"Zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet, birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Millet egemenliğine dayanan, demokrasinin ve cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisanlarda, tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek, heyecanla, coşkuyla, rengarenk görüntülerle bu güzel bayramı, en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız. Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının her geçen yıl daha coşkuyla, heyecanla ve sevinçle kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan yavrularımızın, en donanımlı şekilde yetişmesi için, gerekli gayret ve çabayı sarf etmekteyiz."

Öğrencilerin şiir okuması ve halk oyunları gösterisiyle devam eden kutlamalarda Osmangazi Ortaokulu öğrencileri arasında "yumurta taşıma", "elma yeme" ve "çuvalla yürüme" yarışması düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, düzenlenen sportif müsabakalarda ve yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.