29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
- CHP Bilecik Milletvekili Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Yağcı ve AK Parti Bilecik Merkez İlçe Başkanı Karabıyık, mesaj yayımladı

BİLECİK (AA) - CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve AK Parti Bilecik Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tüzün, mesajında, cumhuriyetin, Metristepe'de, İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, İzmir'de şehitlerinin kanlarıyla kazanılan bir zafer olduğunu belirterek, cumhuriyetin bu milletin kendi kaderini kendisinin çizeceğinin ilanı olduğunu vurguladı.

Ulu Önder Atatürk'ün "Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir" sözünü hatırlatan Tüzün, şunları bildirdi:

"Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden bireyin özgürleştirilmesi, kardeşleştirilmesidir. Cumhuriyet, gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençler yetiştirmektir. Cumhuriyet halkın iradesine saygı duymaktır. Cumhuriyet 'tasada ve kıvançta beraber olmak' demektir. Bugün Cumhuriyete düşman olanların kavgası, insan eşitliğiyle, özgür ve çağdaş yaşamla, fikir özgürlüğüyle, din ve vicdan özgürlüğüyle, sosyal hukuk devleti, demokrasi iledir. Bu ülke, Cumhuriyeti kazanmak için bedel ödemiş, korumak için de bedel ödemeye devam etmiştir. Bizler de cumhuriyet aşıkları olarak, özgürlüğü, eşitliği ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet için her yerde ve her zaman mücadele etmek birinci görevimizdir."

 

- Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı

Yağcı da Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olmanın sağladığı güçle çağdaş dünyada yerini aldığını ifade etti.

Özgürlük ve bağımsızlığın simgesi olan cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutladıklarını ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

"Çağlara medeniyet mührünü vuran milletimiz, milli mücadele sırasında yaşanan zor şartlara rağmen istiklalinden vazgeçmeyerek nasıl bir varolma şuuru ortaya koyduysa, zaman boyunca yaşayacağımız her sıkıntılı dönemi de aynı ruh ve inançla aşmaya kararlı olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti bugün laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olmanın sağladığı güçle çağdaş dünyada yerini almıştır. Milletimizin fazlasıyla layık olduğu parlaklıkta bir geleceğe doğru hızla yol almaktadır. Her ne kadar bu ilerleyişimize zaman zaman kirli yüzünü gösteren çeşitli şer odakları engel olmaya çalışsa da, bu kötü emellerine tarihte hiç ulaşamadılar ve bundan sonrada ulaşamayacaklardır. Bu itibarla bizler, milletçe böyle bir rejime sahip olmanın hazzını ve gururunu duymakla bahtiyarız. Cumhuriyet, insan yaşamına ve toplumsal düzene, aklın ve bilimin öncülüğü ile yön verilmesini kabul eden özelliğiyle bir aydınlanma sürecidir."

 

- AK Parti Bilecik Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık

Karabıyık ise bu günlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç olduğunu belirterek, "Sahip olduğumuz vatan sevgisi ve özgürlük aşkı, dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir" ifadesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıldönümünü gururla kutladıklarını vurgulayan Karabıyık, şunları ifade etti:

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde milletimizin azmiyle yürütülen milli mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyetinin kurulması, dünya tarihinin önemli başarılarındandır. Bugün, bağımsız, özgür bir devlet olarak yeniden ayağa kalktığımız, demokratik, sosyal bir hukuk devleti şekliyle cumhuriyeti kurduğumuz gündür. Ancak son günlerde yaşananlar göstermektedir ki, birliğe, beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Sahip olduğumuz vatan sevgisi ve özgürlük aşkı, dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için hiç düşünmeden canlarını feda edenlere, cumhuriyetimizi kuranlara karşı sorumluluklarımız vardır."