3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
BİLECİK (AA) - Bilecik'te, Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Okulları iş birliğiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla "Hayat birlikte güzel" projesi kapsamında etkinlik yapıldı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki etkinliğe, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Baro Başkanı Halime Aynur, daire ve okul müdürleri ile öğrenci velileri katıldı.

Okul Müdürü İbrahim Aydoğar, etkinlikte yaptığı konuşmada, huzurlu ve güvenli toplum olmanın yolunun, özel gereksinimli bireylerin toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkün olacağını söyledi.

Özel gereksinimli bireyleri toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri engelleri kaldırmak ve kaliteli yaşam sürmelerini sağlamanın sosyal sorumluluk olduğunu belirten Aydoğar, "Onlara gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır. Okullarımızda, özel gereksinimli öğrencilerimize, yaşantılarında temel beceri ve alışkanlıklar kazandırıp bağımsız yaşama güçlerini artırarak, bireysel yeterlilikleri oranında sorunlarını ortadan kaldırarak veya en aza indirerek, öğrencilerin bireysel gelişimlerini sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerle destekleyerek, özel eğitim sürecinin her aşamasına ailelerin aktif katılımlarını sağlayarak, toplumla uyum içerisinde yaşayan bireyler olmaları için, sabır, sevgi ve hoşgörü içerisinde eğitim, öğretim hizmeti verilmektedir" dedi.

Engelli çocukların "Temsili polislik" yemin töreniyle devam eden etkinlik, Bilecik Özel Eğitim Okullarında eğitim gören öğrencileri tarafından hazırlanan "Ritm", "Dans", "Müzik", "Sema", "Meslek" ve "Palyaço" ile "Halk oyunları" gösterileriyle sona erdi.