5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Yağcı, mesajında, avukatlık mesleğinin yargının önemli bir unsuru olduğunu ifade ederek, görevi başında şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Savunma hakkının temsilcileri olan avukatların, diğer yargılama makamları karşısındaki gerçek eşdeğer konumuna kavuşturulması ve topluma yansıtılmasının yargının gücünü, güvenirliğini arttıran bir unsur olduğunu vurgulayan Yağcı, şöyle devam etti:

"Çağdaş demokrasilerin temelini oluşturan hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklere saygılı, bu hak ve özgürlükleri koruyucu adil bir hukuk düzeni kuran ve bunu sürdürmekle kendisini yükümlü sayan, tüm işlem ve eylemleri yargı denetimine bağlı olan devlettir. Unutulmamalıdır ki, birey hak ve özgürlüklerine duyulan saygı, demokratik hukuk devletinin ürünü, aynı zamanda da doğal bir sonucudur. Haksızlığa uğradığını düşünen bireylerin, umutsuzluğa kapılmadan, demokratik yollarla haklarını aramaları için olanaklar yaratmak, toplum huzurunun temeli ve çağdaş bir yaşamın ana kuralıdır. Bununla birlikte avukatlar, üstlendikleri görevle vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi olmuşlardır. Ülke olarak; birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörümüzün azalmaması ve kadınlarımız başta olmak üzere toplumumuzda hiçbir zaman şiddet ve terörün yaşanmaması dileğiyle, tüm hakim ve savcılarımıza, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışan yargı mensuplarının gününü kutluyorum."