5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Bilecik Baro Başkanı Aynur: "Sistematik olarak bir algı operasyonu ve kara propaganda ile tüm sorunların avukatlara yöneltilmesi, onurla taşıdığımız cübbenin sorumlu tutulmaya çalışılması, avukatların hedef haline getirilmeye çalışılması kaygı verici bir noktaya ulaşmıştır"

BİLECİK (AA) - Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, "Sistematik olarak bir algı operasyonu ve kara propaganda ile tüm sorunların avukatlara yöneltilmesi, onurla taşıdığımız cübbenin sorumlu tutulmaya çalışılması, avukatların hedef haline getirilmeye çalışılması kaygı verici bir noktaya ulaşmıştır" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda "5 Nisan Avukatlar Günü" nedeniyle Bilecik Baro Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Baro Başkanı Halime Aynur, burada yaptığı konuşmada, "5 Nisan Avukatlar Günü"nü yaşanan olaylardan duydukları endişe ve acıyla karşıladıklarını belirterek, her gün artan sorunların yargıya, mesleklerine ve meslektaşlarına yapılan saldırıların en son Çağlayan Adliyesi'nde yaşananların tarihte karanlık bir sayfa olarak yerini alacağını savundu.

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rahmetle anarak, saldırıyı kınayan Aynur, şöyle konuştu:

"Bu saldırı tüm hukuk camiasına yapılmıştır. Bu kurşunlar adaletin başına ve yüreğine sıkılmıştır. Daha henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza izin verilmeden, olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir. Adliyelerdeki güvenlik zaafının sebebi avukatlar değildir. Sistematik olarak bir algı operasyonu ve kara propaganda ile tüm sorunların avukatlara yöneltilmesi, onurla taşıdığımız cübbenin sorumlu tutulmaya çalışılması, avukatların hedef haline getirilmeye çalışılması kaygı verici bir noktaya ulaşmıştır. O gün Çağlayan Adliyesi'nde yaşananlar, avukata yönelik kanunsuz, hukuksuz, onur kırıcı muameleler asla kabul edilemez. Hukuk dışı bu fiziksel müdahaleyi şiddetle kınıyoruz. Avukat yargının kurucu unsurudur. Avukatlarının üstlerinin çantalarının ve bürolarının aranmaması aslında avukatlara değil, biz avukatların savunduğu kişilere sağlanmış bir güvencedir. Biz çantalarımızda kendi özelimizi değil vatandaşımızın namusunu taşıyoruz. Savunmayı çökertip yargıyı ayakta tutmak olanaklı değildir. Güçlü yargı ancak güçlü ve bağımsız savunma ile sağlanır. Savunmayı göz ardı edenler bir gün savunmaya ve avukata gereksinim duyacaklardır."