5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Bilecik Belediye Başkanı Yağcı: "Avukatlar, üstlendikleri görevle vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi olmuşlardır"

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, avukatların, üstlendikleri görevle vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi olduğunu bildirdi.

Yağcı, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, toplum hayatında adalet, hukuk ve bu mesleklerde iştigal eden avukatların büyük önem taşıdığını bildirdi.

Avukatların savunma hakkının temsilcileri olduğunu ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

"Çağdaş demokrasilerin temelini oluşturan hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklere saygılı, bu hak ve özgürlükleri koruyucu adil bir hukuk düzeni kuran ve bunu sürdürmekle kendisini yükümlü sayan, tüm işlem ve eylemleri yargı denetimine bağlı olan devlettir. Birey hak ve özgürlüklerine duyulan saygı, demokratik hukuk devletinin ürünü, aynı zamanda da doğal bir sonucudur. Haksızlığa uğradığını düşünen bireylerin, umutsuzluğa kapılmadan, demokratik yollarla haklarını aramaları için olanaklar yaratmak, toplum huzurunun temeli ve çağdaş bir yaşamın ana kuralıdır. Avukatlar, üstlendikleri görevle vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanmalarını sağlayarak yargı bağımsızlığının güvencesi olmuşlardır. Ülke olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörümüzün azalmaması ve kadınlarımız başta olmak üzere toplumumuzda hiçbir zaman şiddet ve terörün yaşanmaması diliyorum."