6. Geleneksel Sivas Günleri

6. Geleneksel Sivas Günleri
6. Geleneksel Sivas Günleri
- İstanbul'da düzenlenen "6. Geleneksel Sivas Günleri" etkinliğine onur konuğu olarak katılan Bilecik, tarihi ve kültürel değerleri olmak üzere, yöresel ürünleri tanıttı

BİLECİK (AA) - İstanbul'da düzenlenen "6. Geleneksel Sivas Günleri" etkinliğine onur konuğu olarak katılan Bilecik, tarihi ve kültürel değerleri olmak üzere yöresel ürünleri tanıttı.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Maltepe'de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen tanıtım gününde Sivaslılarla ve ülkenin dört bir köşesinden gelen insanlarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sivas'ın, Bilecik'e kucak açmasıyla Selçukludan Osmanlı'ya, Kurtuluş savaşının başlayıp bitimine kadar birçok ortak noktanın varlığını bir kez daha hatırlattığını ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Bilecik bölgenin belki nüfus ve yer olarak küçük ili. Ancak Bilecik, kültürü ve tarihi değerleri ile gerçekten büyük. Bu milleti seven ve çalışkan insanları ile büyük bir şehir. İnanıyorum ki, bu tür etkinlikler ilimizin güzel yönlerinin ortaya çıkarılmasında büyük katkı sağlayacak. Osmanlı Devletinin tohumlarının atıldığı Bilecik'in bu anlamda tanınması ve anlatılmasının son derece önemlidir. Bilecik, Ertuğrulgazi, Osmangazi ve Dursun Fakih gibi değerli büyüklerimizin ayaklarının izi olan bir şehir olarak, bütün Anadolu insanımızın ortak bir mirasıdır. Kendisini Ertuğrulgazi'nin torunu olarak kabul eden herkes için güzide topraklardır."

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı da Osmanlı ve Selçuklu devletlerinin iki kadim şehri Sivas ve Bilecik'in aynı çatı altında bir araya geldiğini söyledi.

Sivas ve Bilecik topraklarının diğer alanlarda da güzel tevafuk örneklerinin bulunduğunu vurgulayan Yağcı, "Günümüzün birliktelik olması, yeni Türkiye yolunda ülkemizin dört bir yanındaki insanlarımızın kardeşliği, birliği ve beraberliği inşallah geleceğimiz de bu anlamda birlikte olacak. Bu millet ve devletin birlik ve beraberlik içinde olduğu sürece aşamayacağımız hiçbir derdi yok. Bilecik, kardeşliğin, beraberlik ve sevginin olduğu toprakların adıdır" diye konuştu.

Açılan stantta, çömlekçilikten el işlerine, bozadan, helvaya, nar şerbetinden ayva lokumuna, ürünleri sergilendi. Etkinlikte, Bilecik Belediyesi Mehter Takımı, konser verdi.