734. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri

734. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri
734. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri
- Şenlikler kapsamında, "Tarih Boyunca Söğüt ve Kültürü Sempozyumu" düzenlendi - Bilecik Valisi Nayir: - "Herkes dün ne olduğunu çok iyi anlayacak ki bugünü de anlayabilsin ve geleceği de tekrar bir planlama içinde yön verecek duruma getirebilsin"

BİLECİK (AA) - Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, "Herkes dün ne olduğunu çok iyi anlayacak ki bugünü de anlayabilsin ve geleceği de tekrar bir planlama içinde yön verecek duruma getirebilsin" dedi.

734. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin ev sahipliğinde "Tarih Boyunca Söğüt ve Kültürü Sempozyumu" düzenlendi.

Nayir, Söğüt Hamidiye İdadisi'ndeki sempozyumun açılışında, zor bir coğrafyada yaşandığını, günü kavrayabilmek ve yarına yön verebilmek için geçmişin çok iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. 

"Herkes dün ne olduğunu çok iyi anlayacak ki bugünü de anlayabilsin ve geleceği de tekrar bir planlama içinde yön verecek duruma getirebilsin" ifadesini kullanan Nayir, şöyle konuştu:

"Yaşadıklarımızın hiçbirisi ilk değil. Tarihte bunların benzerlerini mutlaka yaşadık ve gördük. 734'üncüsünü kutladığımız bu programda, başta Ertuğrul Gazi ve onun soyundan gelen Osmanlı'yı bir hakkaniyet ve adalet timsali olarak yöneten büyüklerimizi, cumhuriyetimizi kuranları, ülkemize, bugünkü huzurumuza musallat olanlara karşı verdikleri mücadelede şehit olanları ve gazilerimizi minnetle, rahmetle anıyorum."

- "Söğüt ve Söğüt kültürü hatırlatıcı olarak karşımızda durmalı"

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan da milletçe acılı ve yaralı günlerden geçtiklerini belirtti.

Anadolu 'nun bir ana kucağı gibi, dünyada baskı ve zulme uğrayan her inanç, kültür ve kimlikten insanların sığınacağı yer olduğunu anlatan Özcan, şunları kaydetti:

"Coğrafyada akla gelebilecek neresi varsa, nerede zulüm, baskı, insanlık suçu işlenmişse, hiç ayrım gözetmeksizin herkesi kucaklamışız. Bu coğrafyayı kaybedersek bizim gidebilecek hiçbir yerimiz yok. İşte Irak düştü, buraya sığındılar. Suriye düştü, kucağımızı açtık 2 milyondan fazla kardeşimize. Burası karışırsa ne bizim çalabileceğimiz bir kapı ne de bize kucağını açacak bir coğrafya var. O yüzden herkesin aklını başına alma zamanı. Söğüt ve Söğüt kültürü, esas itibarıyla gelecekte, geçmişteki acıları yaşamamamız için sürekli bir hatırlatıcı olarak karşımızda durmalı."

Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay ile  Belediye Başkanı Halil Aydoğdu'nun da konuşmalarının ardından, birçok üniversiteden akademisyenin katıldığı sempozyumda bildiriler sunuldu.