AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı
AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı
- Toplantı, İl AB Daimi Temas Noktası ve Bilecik Vali Yardımcısı Ekrem Ballı başkanlığında yapıldı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, İl AB Daimi Temas Noktası ve Vali Yardımcısı Ekrem Ballı başkanlığında, AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu (AB UDYK) toplantısı yapıldı.

Vali Yardımcısı Ballı, İl Özel İdaresinde gerçekleştirilen toplantıda, kurulun 2010 yılında İçişleri Bakanlığının AB ile ilgili çalışmaların yerelde de tanınması, desteklenmesi ve izlenebilmesi amacıyla oluşturulduğunu söyledi.

Kurulun, AB fonlarından kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının ve diğer ilgili kurumların AB fon kaynaklarından azami ölçüde faydalanmalarını sağlamaya yönelik çalışmaları yürüttüğünü anlatan Vali Yardımcısı Ballı, şunları kaydetti:

"25 Şubatta yapılan, "AB ve Türkiye arasında sivil toplum diyaloğu IV" hibe teklif çağrısı programda, çevre, enerji, tüketicinin ve sağlığın korunması, adalet, özgürlük ve güvenlik , kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu, işletme ve sanayi politikası, tarım ve balıkçılık ile eğitim olmak üzere 9 farklı bölümden ve toplam 11 milyon Euro'luk bütçeden oluşmaktadır. Yayınlanan hibe programlarının ikincisi de insan kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel program, IPA bileşen IV kapsamında toplam 4 milyon 500 bin Euro bütçeli "Mesleki bilgi ve beceri sınav ve belgelendirme Merkezleri" (VOC-Test Merkezleri) hibe programıdır. Diğer hibe programları İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı tarafından her yıl sağlanan ve 2015 yılı için 21 milyon 200 bin lira bütçe öngörülen "Sivil toplum kuruluşları için proje yardımları" programıdır. Engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyon ve istihdamlarının sağlanması amacıyla İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından engellilerin kendi işlerini kurmalarına yönelik engelli başına 36 bin lira destek sağlanacak hibe programıdır."            

AB Projeler Koordinasyon Merkezi sorumlusu uzman yardımcısı Barış Atlı, "AB ve Türkiye arasında sivil toplum diyaloğu IV ile Sivil toplum kuruluşları için proje yardımları" ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birim sorumlusu Mustafa Kan da "VOC-Test Merkezleri ile İş-Kur'dan kendi işini kurmak isteyen engelliye" hibe desteği programı hakkında sunum yaptı.

Toplantıya, kaymakamlar, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abdulhalik Bakır, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile proje eğitimini almış personel katıldı.