"Ahilik Haftası"

"Ahilik Haftası"
"Ahilik Haftası"
- Bilecik Valisi Nayir: "Ahiler yüksek ahlak ve fazilet sahibi kişilerdir. Ahi kendi kendine yeten kişiydi, kimseye yük olmazdı, kendi elinin emeği ile ayakta kalır, ekmeğini başkalarıyla paylaşabilirdi"

BİLECİK (AA) - Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, "Ahiler yüksek ahlak ve fazilet sahibi kişilerdir. Ahi kendi kendine yeten kişiydi, kimseye yük olmazdı, kendi elinin emeği ile ayakta kalır, ekmeğini başkalarıyla paylaşabilirdi" dedi.

Vali Nayir, Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Şeyh Edebali Türbesi yanında düzenlenen programda, "Ahi" geleneğini yaşatmaya çalışan esnaf ve sanatkarlara teşekkür ederek, kutlamalardaki amaçlarının ihtiyaç duyulan güzellikleri hatırlamak ve yeni nesillere öğretebilmek olduğunu söyledi.

Ahilik, "tevazu sahibi olmaktır, hataları yüze vurmamaktır, dostluğa önem vermektir, komşulara iyilik etmektir, başkasının malına ihanet etmemektir, sabırlı, cömert ve ikram sahibi olmaktır" diyen Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Ahilik ilk ortaya çıktığı dönemde parçalanmış, kimliğini kaybetmiş, fakirleşmiş Anadolu Türk boylarını, birlik, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, bir çatı altında birlikte yaşamayı, ve meslek sahibi olmayı öğretmiştir. Ahi Evran'ın Anadolu'ya gelmesiyle birlikte Ahiler örgütlenmeye başlamış. Selçuklular zamanında ekonomik ve ticari faaliyetlerinin yanı sıra, askeri ve sivil faaliyetlerde de bulunmuşlardır. Osmanlı Beyliği'nin kuruluşunda ve güçlenmesinde de etkin bir rol oynamışlardır. Şu an manevi huzurunda bulunduğumuz Şeyh Edebali'nin dönemin bir 'Ahi' önderi olduğunu biliyoruz. Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran'dan sonra o dönem ahilik teşkilatının ikinci ismiydi. Kardeşi Şemsettin ve yeğeni de Hasan bir ahi önderiydi, şeyhiydi. Ahiler yüksek ahlak ve fazilet sahibi kişilerdir. Ahi kendi kendine yeten kişiydi, kimseye yük olmazdı, kendi elinin emeği ile ayakta kalır, ekmeğini başkalarıyla paylaşabilirdi."   

Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan da ahiliğin özünde birliğin ve beraberliğin, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve kardeşliği ön planda tutarak, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas aldığını ifade etti.

"Şed kuşatma" töreniyle devam kutlamalar, toplumsal ve ticari ilişkilerde güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, cömert güler yüzlü olma ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne herhangi bir başvurusu bulunmayan Gölpazarı ilçesinde 73 yıllık berber Bahri Ay'a "Yılın Ahilik" plaketi, törende görev alanlara hediyelerinin verilmesi, Bilecik Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisi ile Şeyh Edebali Türbesi'nin ziyareti ve "Ahi pilavı"nın dağıtımıyla sona erdi.

 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Anadolu

  ,

  Ahlak

  ,

  ,

  sivil

  ,

  hakem

  ,

  esnaf

  ,

  Birlik