Akçay Barajı temel atma töreni

Akçay Barajı temel atma töreni
Akçay Barajı temel atma töreni
- Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde inşa edilecek Akçay Barajının temel atma töreni yapıldı

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde inşa edilecek Akçay Barajının temel atma töreni yapıldı.

Gölpazarı İlçesi, Softalar köyü, Çiftlikler mevkisinde düzenlenen törende, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Akçay Barajı ile yaklaşık 4 milyon civarında zirai gelir sağlanacağını ve Gölpazarı'na hayat vereceğini söyledi. 

Baraj sayesinde zirai ürünlerde 6-8 kat arasında bir artış gerçekleştireceğini ifade eden Eldemir, "4-5 milyon liralık bir gelir artışı, Gölpazarı'nın ileriye dönük kaderini değiştirecektir. Sulama projesi tamamlanmak üzere, bu yıl içerisinde sulama inşaatının da ihalesini yapacağız. Bilecik'te bugüne kadar 17 sulama tesisi yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur" diye konuştu.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayır ise Bilecik'in başka illere nasip olmayan dört ayrı coğrafyada toprağı olmasını, 200 rakımından bin 700 rakımına çok farklı yüksekliklere ve Sakarya Nehri kenarında mikro klima iklimine sahip olmasının önemini hatırlatarak, "Bu potansiyelin harekete geçirilmesinde, DSİ gibi bir teşkilata burada büyük görevler düşüyor. Eğer bu tür yatırımlar gelirse, köylerden boşalan insanlarımızın tekrar geri döneceğine inanıyoruz" dedi.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özdemir de illerin içme suyu meselelerini çözüme kavuşturmak adına çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.