"Akılcı ilaç kullanımı" konferansı

"Akılcı ilaç kullanımı" konferansı
"Akılcı ilaç kullanımı" konferansı
BİLECİK (AA) - Bilecik İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, "Dünyada ilaçların yarısından fazlasını bilinçsiz kullanıyoruz" dedi.Yılmaz, Bilecik Şeyh...

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, "Dünyada ilaçların yarısından fazlasını bilinçsiz kullanıyoruz" dedi.

Yılmaz, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "Akılcı ilaç kullanımı" konferansta, tavsiye üzerine ilaç kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Her baş ağrısında ağrı kesici kullanıldığına dikkat çeken Yılmaz, "Dünyada ilaçların yarıya yakını bilinçsiz kullanılıyor. Sürekli ağrı kesici kullanıyoruz. Önemli olan aslında etkeni bulmak, neden olan faktörü bulup kesmek, ilacı sürekli olarak tüketmek değil. İlacın doktor tarafından yazıldıktan sonra 4-5 gün kullanılması ve geri kalanını evde saklanması ve başkalarına ikram edilmesi de yanlıştır. Belki ilaç size iyi gelmiştir, belki de başkasına da iyi gelecektir. Ancak kişiye özel yazılan ilaçlar başka kişilerde yine de zararlı olabilir" dedi.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Neslihan Urhal ise Türk halkının yüzde 50'sinin ilaçlarını buzdolabında sakladığını, bunun doğru bir uygulama olmadığını ve doğru saklama koşulunun oda sıcaklığı olduğunu söyledi.

Doğru uygulamanın ilaç kutusundaki talimatın dikkate alınması gerektiğini bildiren Ural, şunları kaydetti:

"İlaçlar önerilen süre boyunca kullanılmalıdır. Aksi durumda hastanın kendisini iyi hissetmesine rağmen hastalığın nüksedebilir. İlaç başka şekilde önerilmedikçe su ile alınmalı. Süresi geçmiş ilaçlar kullanılmamalı. Toplumumuzda genelde ilaçların son kullanma tarihine bakılmıyor. Bu da yanlış. Ülkemiz antibiyotik kullanımında 42 ülke arasında birinci sıraya yerleşmiş durumda. Antibiyotiğin bilinçsiz kullanılması nedeniyle bakterilerin ilaçlara karşı direnç kazanıyor. Antibiyotik direnci nedeniyle, insanlar hastalıklardan değil enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybediyor."

Konferansa, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan'ın yanı sıra Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Refik Arıkan, öğretim üyeleri ve üniversite öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.