AKUT'tan "arama ve kurtarmaya giriş" eğitimi

AKUT'tan "arama ve kurtarmaya giriş" eğitimi
AKUT'tan "arama ve kurtarmaya giriş" eğitimi
BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, AKUT Bozüyük ekibi tarafından kursiyerlere "arama ve kurtarmaya giriş" eğitimi düzenlendi.Bozüyük AKUT Operasyon...

BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, AKUT Bozüyük ekibi tarafından kursiyerlere "arama ve kurtarmaya giriş" eğitimi düzenlendi.

Bozüyük AKUT Operasyon Merkezi'nde teorik dersleri verilen operasyon yönetimi eğitimine 6 eğitmen ile birlikte 19 kursiyer katıldı. Bozüyük Kızılcapınar ile Muratdere köyü arasında ormanlık alanda gerçekleştirilen eğitim, yaklaşık 9 kilometre çapında bir alanda yapıldı.

Kursiyerlerin 8 farklı beceri kazandığını belirten eğitmen Recep Şalcı, şunları kaydetti:

"Eğitimlerimiz de birincilikle çanta istasyonuna önem veriyoruz. Araziye çıkan personelin hangi malzemelere ihtiyacı var, kursiyerlerimiz hepsini çantaya koyuyor ve sonrasında bunları kontrol ediyor. Sonra kursiyerlerimizin performans testi var, araziye çıkacak kişilerin kondisyonunun iyi olması lazım. Devamında görme ve duyma ile ilgili becerilerin geliştirilmesine yönelik bir etkinliğimiz oldu. Gözlem nasıl yapılır, yaklaşılan noktada neler aranır? Bunların çalışmasını yaptık. Akabinde pusula eğitimi verdik, pusuladan hedef bulunduktan sonra ipucu nasıl bulunur, bir kazazede hangi ipuçlarını bırakır etkinliklerini tamamladıktan sonra rota çalışmaları ile eğitimimizi tamamladık."