Amatör ve sportif olta balıkçılığı semineri

Amatör ve sportif olta balıkçılığı semineri
Amatör ve sportif olta balıkçılığı semineri
- Bozüyük ilçesinde, amatör ve sportif olta balıkçıları tarafından bilgilendirme semineri düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, amatör ve sportif olta balıkçıları tarafından bilgilendirme semineri düzenlendi.

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) Başkanı Mustafa Serkan İnanç , Tekke Mahalle Konağı'nda, Eskişehir Sportif Amatör Balıkçılığı ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (ESABDER) Başkanı Osman Demirtaş, Oltacılar Derneği Başkanı Fedai Erdem ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Emiroğlu ile olta balıkçıları katıldığı seminerde, ASOF'un 2014 yılında kurulduğunu ve bünyesinde 7 derneğin bulunduğunu söyledi.

ASOF'un gönüllülük esasıyla faaliyet gösterdiğini anlatan İnanç, "Amatör ve sportif olta balıkçılığı bizim için bir geçim kapısı değil, hobimiz. Hobimizi icra ederken de kuralıyla yapalım ve çevremizdekileri de kuralına göre yapma konusunda bilinçlendirelim düşüncesiyle yola çıkmış kişileriz" dedi.

ESABDER Başkanı Demirtaş da olta balıkçılığında küspe kullanımının yasak olduğunu anlatarak, "Bazı kanallarda küspeli oltanın tek iğnelisinin serbest olduğu söylenmektedir ancak küspeli olta takımının her türlüsü yasaktır. Devlet uyuşturucu, alkol ve sigarayla nasıl mücadele ediyorsa, bununla da aynı şekilde mücadele etmesi gerekiyor. Oltadan kopan tırıvırı, su altında öldürme işlemine devam ediyor" diye konuştu.

Emiroğlu ise iç sularda görülen istilacı balık türleriyle ilgili sunum yaptı.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Edebiyat

  ,

  Biyoloji

  ,

  koruma

  ,

  İnanç