"Ayva lokumu"yla ilçeyi tanıtıyorlar

"Ayva lokumu"yla ilçeyi tanıtıyorlar
"Ayva lokumu"yla ilçeyi tanıtıyorlar
- Bilecik'in tarımla öne çıkan ilçelerinden Osmaneli'nde, en önemli ekonomik değerlerden ayvadan üretilen lokumun tanıtıma katkı sağlaması için çalışmalar yürütülüyor - Belediye Başkanı Şahin: "Ayva lokumu, yeni ürünleriyle gelişimini sürdürüyor. Çok farklı bir boyutta Türkiye çapında tanınan markalı ürünümüz olacak" - İşletme sahibi Yavuz: "Bunlar bizim için bir başlangıç. Her türlü tatlıya yakın meyve olan ayvadan farklı ürünler planlıyoruz"

BİLECİK (AA) - MUHSİN ARSLAN - Osmaneli ilçesinin, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sine konu olmuş en zengin tarımsal ürünü ayvanın yılın dört mevsiminde tüketilmesini sağlamak isteyen üreticiler, "ayva lokumu"nun farklı çeşitlerini üretiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, özgün aromasıyla doğal halde, içine katkı maddesi karıştırılmadan üretilen ve Osmaneli, bu ilçe ile çevresine ekonomik anlamda değer katıyor.

"Osmaneli ayva lokumu" olarak tescillenen ürün, Osmaneli'nde tesis kurulmadan önce Ankara 'nın Beypazarı ilçesinde bir lokum imalathanesinde üretiliyordu. Kırsal Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında 2010 yılında Osmaneli'nde 460 metrekare alanda ayva lokumu üretim tesisi kuruldu. Böylece hem ham madde temini hem de işleme, üretim ve pazarlama aşamaları aynı bölgede toplandı.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, tarihi özellikleriyle dikkati çeken ilçede, önceki belediye başkanlarından merhum Selahattin Çetintaş tarafından ayvanın lokumunun ekonomik değer olarak kazandırılması amacıyla çalışma başlatıldığını söyledi.

İlk üretimin Beypazarı'nda yapıldığını, daha sonra Osmaneli'nde kurulan tesiste devam edildiğini anlatan Şahin, şöyle konuştu:

"Ayva lokumu şu anda yeni ürünleriyle gelişimini sürdürüyor. Çok farklı bir boyutta, Türkiye çapında tanınan markalı ürünümüz olacak. Sadece lokum değil, salça üretimi, kurutması ve yakın dönemde kurutulmuş ayvayı çikolata kaplamak suretiyle üretime geçilecek. Güzel tadı olan ürünler. Bunlarla hem şirket büyümesine devam ediyor hem de rahmetli Çetintaş'ın döneminde başlanan ayva lokumu gelişerek piyasa payını artırıyor, ilçenin bir markası olarak öne çıkıyor. Büyük marketlerle bunun pazarlanması konusunda çalışmalar yapılıyor. Kentin tanıtımı anlamında çok önem verdiğimiz bir konu. Osmaneli'ni turizm ve ayva lokumuyla öne çıkaracağız."

- Ayvayı çikolatayla kaplama hedefi

Üretici firmanın sahibi Abdullah Yavuz ise ayvayı sezonunda üreticiden aldıklarını ve tesiste işleyerek yarı mamul haline getirip yılın 12 ayında üretebilmek için soğuk hava depolarında muhafaza ettiklerini bildirdi.

Ayvadan çeşitli tatlılar üretmeyi hedeflediklerini belirten Yavuz, "Ar-Ge çalışmaları neticesinde ayvanın kurutulmuşunu piyasaya sunma durumuna geldik. Doğal kurutulmuş ayvayı çikolata kaplayarak bir adım daha öteye taşımayı düşünüyoruz. Bunlar bizim için bir başlangıç. Her türlü tatlıya yakın meyve olan ayvadan farklı ürünler planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Yavuz, yurt içi pazarlamanın yanında talepler doğrultusunda ihracat yaptıklarını sözlerine ekledi.