BEBKA yönetim kurulu toplantısı Bilecik'te yapıldı

BEBKA yönetim kurulu toplantısı Bilecik'te yapıldı
BEBKA yönetim kurulu toplantısı Bilecik'te yapıldı
- Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Yönetim Kurulu toplantısı Bilecik'te yapıldı

BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Yönetim Kurulu toplantısı Bilecik'te yapıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Bilecik Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun ve Bilecik İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım ile BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci katıldı.

Vali Nayir, yaptığı açıklamada, yeni ofisin ajansın kurumsallığını artıracağını, faaliyetlerin daha etkin bir bir şekilde devam ettireceğini ve Bilecikli yatırımcılara daha iyi hizmet vereceğini belirterek, ajansın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2009 yılında ajansın önemli çalışmalara imza attığını vurgulayan Vali Nayir, şunları kaydetti:

"14 başlık altında mali destek programı açıklamıştır. 947 proje başvurusu yapılmış, 229 proje başarılı bulunup desteklenmiştir. 2015 yılında "Kırsal ekonomik kalkınma" ve Sağlık turizminin geliştirilmesi" konularında teklif çağrıları yapıldı. 15 milyon liralık bir kaynak ayrıldı. Bölgemizde mobilya, seramik, mermer ve tekstil sektörler ön plandadır. Bu sektörlerin tamamında da tasarım konusu ortak ve her gün kıymeti artan bir konudur. Ajans olarak tasarım konusuna eğildik. İnovasyon ve tasarım buluşmaları adı altında üç ilimizde de çalışma başlatıldı. Bilecik ile ilgili olarak Bursa merkezli seyahat acenteleriyle bir çalışma yapıldı. Bölgemizin tarihi ve kültürel yapısını tanıtmaya yönelik bir çalışma. Orta Sakarya vadisinin ekonomik gelişme planı hazırlanıyor. İhtiyaç analizleri yapıldı ve proje çalışmaları ile ilgili hususlar devam ediyor. Bilecik ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi ve güzel sonuçlar ortaya çıktı. Geleceğimize ışık tutacak bir çalışma oldu. 21 Nisan'da Bursa'da "Endüstriyel simbiyoz" çalıştay'ı yapıldı. Kurulan Bilecik Yatırım Destek Ofisinde, yatırımcıların talepleri değerlendiriliyor. 2009'dan 2014'e kadar 100 civarında firma, Bilecik Yatırım Destek Ofisinden bu tür yardımları almıştır."          

Açılış konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşüldü.