Bilecik Barosu'ndan "İç güvenlik paketi" açıklaması

Bilecik Barosu'ndan "İç güvenlik paketi" açıklaması
Bilecik Barosu'ndan "İç güvenlik paketi" açıklaması
- Bilecik Barosu Başkanı Aynur: "Kolluk kuvvetlerine, savcı ve mahkeme yetkisini kullanacak şekilde mağdur ve tanık ifadelerini evlerinde alma yetkisi getirilmekte ve böylelikle özelde savcıların, genelde ise sürekli 'ayak bağı' olarak görülen 'yargı erkinin' yetkileri top yekun gasp edilmektedir"

BİLECİK (AA) - Bilecik Barosu Başkanı Halime Aynur, "Kolluk kuvvetlerine, savcı ve mahkeme yetkisini kullanacak şekilde mağdur ve tanık ifadelerini evlerinde alma yetkisi getirilmekte ve böylelikle özelde savcıların, genelde ise sürekli 'ayak bağı' olarak görülen 'yargı erkinin' yetkileri top yekun gasp edilmektedir" dedi.

Aynur, yaptığı yazılı açıklamada, yürürlükte olan yasal düzenlemede gözaltı kararını yalnızca adli kolluğun başında bulunan savcılık makamının verebildiğini, yapılmak istenen yasal düzenlemeyle ise kolluk kuvvetlerine, yakalanan şüpheliyi, bireysel olaylarda 24 saat, toplu olaylarda ise 48 saat hiçbir adli makama dahi haber vermeden kendi inisiyatifiyle alıkoyabilme yetkisi verildiğini savundu.

Bu yasal düzenlemenin, pratikte gözaltında geçen sürelerin yargısal denetimin tamamen dışına çıkması anlamına geldiğini iddia eden Aynur, şunları kaydetti:

"İdari makamlar tarafından kişi hürriyetinin kısıtlandığı bu durum, Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir durumdur. Kolluk kuvvetlerine, savcı ve mahkeme yetkisini kullanacak şekilde mağdur ve tanık ifadelerini evlerinde alma yetkisi getirilmekte ve böylelikle özelde savcıların, genelde ise sürekli 'ayak bağı' olarak görülen 'yargı erkinin' yetkileri topyekun gasp edilmektedir. İşbu yasa değişiklikleriyle, kolluk kuvvetlerine adli makamların emri dışında idari makamdan da emir alma zorunluluğu getirilmektedir. Savcılık tamamen devre dışı bırakılarak 'makul şüphe' adı altında emniyet müdürü, amirinin ya da vali veya kaymakamın emri ile polise şüpheliyi gözaltına alma yetkisi verilmektedir."