Bilecik Halk Eğitimi Merkezinin yıl sonu sergisi

Bilecik Halk Eğitimi Merkezinin yıl sonu sergisi
Bilecik Halk Eğitimi Merkezinin yıl sonu sergisi
BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Eğitimi Merkezince 2014-2015 eğitim öğretim yılında kursiyerler tarafından hazırlanan eserlerden oluşan sergi açıldı.Vali...

BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Eğitimi Merkezince 2014-2015 eğitim öğretim yılında kursiyerler tarafından hazırlanan eserlerden oluşan sergi açıldı.

Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki serginin açılışında, Bilecik'te Halk Eğitimi Merkezinde bin 800'e yakın kursa 38 bin civarında kursiyerin katıldığını söyledi.

Güney, şöyle konuştu:

"Ülkelerin bir kısmı çok gelişmiş, bizim gibi olanlarda gelişmekte olan ülkeler. Aramızdaki fark daha çok eğitimden kaynaklanıyor. Aramızdaki en önemli fark eğitim. Avrupa 'da hayat boyu öğrenmeden yararlanan 25-65 yaş arası yüzde 70'i, Türkiye 'de ise istatistiklere göre en iyi rakam yüzde 15-30 arasında. Demek ki halk eğitim kurslarını artırmamız gerekiyor. Öğrenmenin yaşı yok. Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü kurs açmaya hazırız. Aile eğitim kurslarının yanı sıra engelli ve yaşlılara bakım kurslarının açılması da önemli."

Merkez Müdürü Celalettin Tospatlı da modern çağda yeni bilgi üretiminin arttığını ve bilginin kısa sürede eskimediğini belirterek, "Bilginin hızla eskidiği çağımızda çok şey öğrenmek değil, yaşam boyu öğrenmenin gereğini anlamak ve öğrenmesini öğrenmek önemli hale geldi. Bilgi sahibi olmak rutin, gelişmiş bir hayal gücü sahip olmak ise ayrıcalık oldu. Hayat boyu öğrenme beşikten mezara kadar öğrenme olmalıdır" ifadesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Güney, emekliye ayrılan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Kutlu'ya teşekkür belgesi verdi. Etkinlik, kursiyerlerin perküsyon ve Kızıldamlar Köyü halk oyunları ekibinin gösteri ile serginin gezilmesiyle sona erdi.