Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Diyetisyeni Tez

Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Diyetisyeni Tez
Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Diyetisyeni Tez
- Tez: "Sporcunun diyetiyle aldığı enerji miktarı harcadığı enerji miktarını karşılayamazsa, vücut enerji kaynağı olarak, vücut kaslarını kullanarak kas kayıpları oluşturacaktır"

BİLECİK (AA) - Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Diyetisyeni Zerrin Delibaş Tez, "Sporcunun diyetiyle aldığı enerji miktarı, harcadığı enerji miktarını karşılayamazsa, vücut enerji kaynağı olarak, vücut kaslarını kullanarak kas kayıpları oluşturacaktır" ifadesinde bulundu.

Tez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan döneminde 17-18 saatlik gibi uzun bir açlık sürecinde sporcunun beslenmesinin sporcu açısından önem kazandığını anlatarak, bu dönemde sporcunun diyeti yaşamsal faaliyetleri ve antrenman için gerekli olan enerjiyi yani vitamin mineralin ve suyun tam olarak karşılanması gerektiğini bildirdi.

Sporcu sağlığının, performansının kas yapısının olumsuz etkilenmemesi için her sporcunun yaşı, boyu, cinsiyeti metabolizma hızı, uğraştığı spor dalı ve antrenman sıklığı süresinin göz önünde bulundurularak hesaplanması gerektiğini vurgulayan Tez, şöyle konuştu:

"Sporcunun diyetiyle aldığı enerji miktarı harcadığı enerji miktarını karşılayamazsa, vücut enerji kaynağı olarak, vücut kaslarını kullanarak kas kayıpları oluşturacaktır. Buna bağlı olarak da performans eksikliği algı düşüklüğü konsantrasyon yetersizliği, sakatlanmalar, hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ve iyileşme döneminde gecikmelere neden olacaktır. Ramazan ayı döneminde sporcular olumsuz etkilenmemesi için antrenman uyku veya istirahat saatlerinin beslenme saatlerine göre değiştirilmesi, gece antrenmanlarına ağırlık verilmesi çözüm olabilecek. Vücudun yüzde 50 ila 60'nın sudan oluştuğunu, sporcuların vücutlarındaki su miktarının normal bireylerinkinden biraz daha fazla olmalıdır.

Sporcunun vücudundan yüzde 10'luk bir su kaybı bile kramplara dolaşım ve böbrek yetmezliğine ve aşırı yorgunluğa sebebiyet verebilir. Bu nedenle iftar öncesi antrenmanlardan kaçınılmalıdır. Çünkü antrenman sırasında çok fazla terleme nedeniyle vücuttan ciddi oranda su, mineral ve özellikle azot kaybedildiği bilinmektedir. Ağır antrenman ve egzersiz yapmak vücuttaki su kaybını ciddi bir şekilde arttırdığı için hayati risk oluşturmaktadır. Antrenman için en uygun zaman dilimi iftardan en az iki saat sonra olması gerekir. Eğer, iftarla antrenman arasındaki süreç 2 saatten daha kısa olduğu taktirde bulantı, kusma, ve sindirim problemleri gelişebilir."

- "İftarda yağlı besinlerden uzak durulmalı"

Tez, yağlı besinlerin mideyi geç terk ettiğini, antrenman esnasında kişinin kendini hantal ve ağır hissetmesine neden olduğunu belirterek, sporcuların çok yağlı kızartma usulü yiyecekler yerine ızgara fırında ve haşlama tercih etmelerini istedi.

Sporcunun günlük alması gereken enerji miktarının normal bireylerin günlük alması gereken enerji miktarından yüksek miktarlarda olacağı için iftardan sahura kadar 3 veya 4 öğüne bölünerek tüketilmesi vitaminin mineral kayıplarını taze sıkılmış meyve suları veya enerji içeceği takviyesiyle dengelemeye çalışabileceğini belirten Tez, sahurda daha çok demir içeriğinden zengin besinler, protein kaynağı olarak peynir ve çeşitleri, yumurta, süt veya yoğurt, karbonhidrat kaynağı olarak kompleks karbonhidratların ağırlıklı kullanılmasının  ramazan dönemini sağlılık geçirmelerine yardımcı olacağını sözlerine ekledi.