Bilecik Hamidiye Camisi'nin temeli atıldı

Bilecik Hamidiye Camisi'nin temeli atıldı
Bilecik Hamidiye Camisi'nin temeli atıldı
BİLECİK (AA) - Bilecik'te Hamidiye Cami Yapma ve Yaşatma Derneği tarafından yapılacak Hamidiye Camisi'nin temeli atıldı.Vali Yardımcısı Mustafa...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te Hamidiye Cami Yapma ve Yaşatma Derneği tarafından yapılacak Hamidiye Camisi'nin temeli atıldı.

Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Bahçelievler Mahallesi'nde düzenlenen temel atma töreninde, mahallenin böyle bir camiye ihtiyacının bulunduğunu ifade etti. 

Caminin mimarisinde kubbenin olmamasının kendisini sevindirdiğini belirten Güney, şöyle konuştu:

"Camilerde son zamanlar yapılan israfa üzülüyorum. Artık vatandaşımız yaşlanıyor. Bilecik'in yüzde 10'u 65 yaş üzerinde ve bu son 10 yılda daha da artacak. Bu demek ki, camilerin, yaşlıların, engellilerin girebileceği vasıfta olması lazım. Kubbe yapmak yerine, hatta mermer yapmak yerine, halıları çok şatafatlı yapmak yerine vatandaşın kolay ulaşabileceği camiler yapalım. Allah bizden israf etmememizi istiyor. Hanımlar gelsin, camilerin süsü çocuklar gelsin. 700 kişilik cami yaptık ama cemaat 3-5 kişi olursa bu camii bizim için tasvip edilen bir cami olmaz."

Dernek Başkanı Ebu Talip Dursun ise alışılmışın dışında küçük kubbesi ve çatılı camii yapmaya çalıştıklarını anlatarak, ısıtması ve soğutması kolay, yaklaşık 750-800 kişilik ve maliyeti 800 bin ila 1 milyon lira arasında olan cami yapmayı planladıklarını bildirdi.

İl Müftüsü Necati Akkuş tarafından okunan duanın ardından Vali Yardımcısı Güney'in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik ve vatandaşların katılıyla caminin temeli atıldı.