Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
- Toplantı Vali Nayir başkanlığında yapıldı

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ahmet Hamdi Nayir, başkanlığında yapıldı.

Vali Nayir, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'ndaki toplantıda, 2015 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine dair bakanlar kurulu kararınca 2014 yılı yatırımlarının yıl sonu değerlendirmesinin yapılacağını kaydetti.

Yatırımcı kurum ve kuruluşlar tarafından 339 proje üzerinde çalışmalar yapıldığını bildiren Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Proje tutarı toplamı 555 milyon 640 bin liradır. 2014 yılında öngörülen ödenek toplamı ise 158 milyon 100 bin liradır. Yıl sonuna kadar bu ödeneğin 127 milyon 298 bin lirası harcanarak yüzde 81 oranında bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Kamu yatırım harcamalarının yüzde 41'i eğitim sektöründe, yüzde 20'si ulaştırma sektöründe, yüzde 23'ü diğer kamu hizmetleri sektöründe, yüzde 13'ü tarım sektöründe, yüzde 2'si enerji ve sağlık sektörlerinde gerçekleşmiştir. Yıl sonu itibarıyla 229 proje bitirilmiş, 68 projede çalışmalar devam etmekte, 10 proje ihale aşamasında, 32 projeye ise henüz başlanamamıştır."

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan da 2015 yılında 25 milyon lira yatırım bütçesiyle son dönem aşamasına girdiklerini belirterek, "Yıl sonu itibariyle bir üniversitede olması gereken bütün teknik ve kültürel alt yapısını tamamlamış bir şekilde hizmetine devam edecek. Böyle ölçekte bir üniversitenin ortaya çıkış boyutu da 100 milyon civarında gerçekleşecek. Şu anda 15 bin öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl bu rakam 20 bin civarında olacak. 7 yıl önce çıkmış olduğumuz hedefe ulaşmış olacağız. Devam eden derslikler tamamlandığında derslik ihtiyaçlarımızı tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Karayolları 14. Bölge Müdürü Öner Özgür de geçtiğimiz haftalarda yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan olumsuzluklar ile kar mücadelesi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İlçe kaymakamları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile  belediye başkanlarının katıldığı toplantıda, 2014 yılı yatırımları ve projeler yatırımcı kuruluşlar tarafından anlatıldı.