"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği

"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği
"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve kurumların katkılarıyla 2-13 Eylül tarihleri arasında Bilecik'te "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor: şehir, mermer ve nesneler" etkinliği düzenlenecek

BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve kurumların katkılarıyla 2-13 Eylül tarihleri arasında Bilecik'te "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor: şehir, mermer ve nesneler" etkinliği düzenleneceği bildirildi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı yazılı açıklamada, tasarım ve inovasyonun bir kültür olarak benimsenmesi ve bölgenin bu anlamda merkez haline gelmesi amacıyla planlanan "İnovasyon ve tasarım buluşmaları" kapsamında, Bilecik adı ile markalaşmış mermer sektörüne yönelik etkinlik düzenleneceğini kaydetti.

Etkinlik kapsamında oluşturulan atölyelerde öğrenci grupları, akademisyen, heykeltıraş ve tasarımcıların bir araya geleceğini bildiren Vali Nayir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bilecik mermerinin, Bilecik'in tarihi dokusu ve coğrafi özellikleri ile harmanlanarak farklı sektörlere yönelik ne gibi tasarımlar yapılabileceği konusunda fikirlerin üretileceği bir platform olmasını hedeflemekteyiz. Etkinlik, bir yandan Bilecik mermerini tasarım ile buluşturarak sektörün rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak, diğer yandan ise Bilecik mermerinin ve dolayısı ile Bilecik'in tanıtılmasına destek olmak üzere kurgulanmıştır.

Atölye çalışmalarını destekleyecek ilham toplantıları, beyin fırtınaları ve keşif gezileri ile renklenecek etkinlikte Bilecik mermerini kullanarak farklı şehir mobilyaları, objeleri tasarlanacak ve etkinlik sonrasında tasarımlar şehrin farklı mekânlarında, ulusal ve uluslararası fuarlarda sergilenecektir. Bilecik mermerinin tasarımla yeniden şekil bularak, katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi, kullanım alanlarının genişletilmesine, böylece ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücünün artmasına katkı sağlayacaktır. BEBKA'ya ve katkı sağlayan kurumlara teşekkür ediyorum."