"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği

"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği
"Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" etkinliği
BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve kurumların katkılarıyla Bilecik'te "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor: şehir,...

BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve kurumların katkılarıyla Bilecik'te "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor: şehir, mermer ve nesneler" etkinliği toplantıyla başladı.

BEBKA Genel Sekreteri Taner Değirmenci, Bozüyük ilçesinde bir otelde düzenlenen açılış programında, Bilecik denildiğinde akla gelenlerden birisinin mermer olduğunu belirterek, Bilecik'teki etkinlikte de "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor" teması üzerinden kurduklarını söyledi.

 "Şehir mermer ve nesneler" adıyla kentte kullanabilecek, görülebilecek nesneleri mermerle buluşturmayı tema olarak belirlediklerini anlatan Değirmenci, şöyle konuştu:

"Güzel bir kurgu olduğunu düşünüyoruz. Mermerin çıktığı yerden işlendiği yere kadar bu tesisleri ziyaret edecek olmamız ve sonrasında da atölyede tasarım faaliyetleriyle çıkacak ürünleri bekleyeceğiz. Farklı disiplinlerden öğrencilerimizin, hocalarımızın ekiplerde olması, Türkiye 'de bu konudaki en önemli tasarımcıların bugün bizlerle birlikte olması bu konudaki umudumuzu da artırıyor. Atölye çalışmasıyla şehir nesnelerini, mobilyalarını tasarlamak ve gerçek ürünleri ortaya çıkartmaktır. Aynı zamanda mermerin sanatla buluşacağı heykelle ilgili bir durum var. Dolayısıyla bundan sonra ilk adım olarak burada çıkan ürünlerin kasımda olacak mermer fuarında sektörle buluşma imkanı olacak. Daha sonra biz mermerin katma değerini arttırmayla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz."

13 Eylül 'e kadar devam edecek olan Anadolu Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nden yaklaşık 20 öğrencinin yanı sıra akademisyen ile heykeltıraşların katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Bilecik mermeri kullanarak farklı şehir mobilyaları, objeleri tasarlanacak ve tasarımlar şehrin farklı mekanlarında sergilenecek.

Etkinlik kapsamında, katılımcılar Bilecik'te faaliyet gösteren mermer fabrikalarında incelemede bulunmasının yanı sıra tarihi ve turistlik yerleri ziyaret edecek.