Bilecik POMEM'de mezuniyet töreni

Bilecik POMEM'de mezuniyet töreni
Bilecik POMEM'de mezuniyet töreni
- Törende 411 polis adayı yemin ederek diplomalarını aldı

BİLECİK (AA) - Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezinin (POMEM) 14'üncü dönem mezuniyet töreninde 411 polis adayı yemin ederek, diplomalarını aldı.

Bilecik Vali Vekili Hıdır Kahveci, POMEM'de düzenlenen törende, polis adaylarının eğitimlerinin ardından devlet nizamında kendilerine verilen görevleri ifa etmek için yolculuğa çıktıklarını söyledi.

Polislerin görevinin meşakkatli olduğuna dikkati çeken Kahveci, "Zor görevler ifa edilirken biraz daha dikkatli ve düzenli hareket etmekte fayda vardır. Gereken eğitimleri alarak bu günlere geldiniz. Okulunuzda sizlere öğretilmesi gereken her şey teorik olarak öğretilmiştir. Göreviniz, öğrenmiş olduğunuz bilgileri devletin nizamı, mevzuatın çerçevesi içinde ve saha amirlerinizin vereceği talimatlar doğrultusunda yerine getirmektir" diye konuştu.

- POMEM Müdürü Aksoy

POMEM Müdürü Sadettin Aksoy da farklı lisans bölümlerinden mezun olan 411 öğrencinin 56 ilde görev yapacağını belirterek, devletle nişanlılık dönemini tamamladıklarını ve ettikleri yeminle devletle nikah kıyacaklarını dile getirdi.

Bugünden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yılmaz, yorulmaz ve sadakatli koruyucuları, milletin hizmetkarı olacaklarını ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Ulu Önder Atatürk 'ün ilke ve inkılaplarından ve devlete sadakatten sapmadan ülkenize hizmet edeceksiniz. Kimliğiniz, üniformanız, silahınız ve sahip olduğunuz yetkiler, Türk milletinin size emanetleridir ve bunların kötüye kullanılması unutmayınız ki emanete hıyanet etmektir. İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemiz genelinde kaos ortamı yaratmak isteyen terör örgütleri ve her türlü propaganda yaparak, bu örgütlere ortam sağlayan nifak çetelerinin varlığı malumunuz. Böyle bir ortamda bize ve size düşen görev, hiç durmadan, yılmadan çalışmak, Orta Asya'dan bu coğrafyaya gelerek yurt edinip devlet kuran atalarımıza layık birer vatan evladı olmaktır.

Bugünden itibaren sol göğsünüzde, kalbinizin tam üstünde ve şapkanızda, başınızın üstünde taşıyacağınız polis yıldızı sadece bir arma değildir. Üzerinde ay yıldız, çift başlı kartal, defne dalı, 8 köşe ve 54 şua bulunmaktadır. Bu figürlerin her biri ayrı değerleri ve tarihi süreci simgelemektedir. 170 yıldır, görev yapan Türk Polis Teşkilatı'nın görev anlayışı, başımızın ve kalbimizin üzerinde yazılıdır."

Konuşmaların ardından 14'üncü dönem mezunlarına diplomaları verildi.

Törene Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Harun Tunçel, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, 9. Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Yiğit,  İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Mennan Çokhızlı ve AK Parti İl Başkanı Kadir Bayrak, protokol üyeleri ve polis adaylarının yakınları katıldı.