Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde rektörlük seçimi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde rektörlük seçimi
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde rektörlük seçimi
- Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Taş, yapılacak rektörlük seçiminde aday olduğunu açıkladı

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Taş, yapılacak rektörlük seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Taş, üniversitede düzenlediği basın toplantısında, son 8 yılda üniversitenin kuruluşundan bugünlere getiren Rektör Prof. Dr. Azmi Özcan olmak üzere öğretim elemanlarına ve idari personele teşekkür ederek, üniversitelerin her şeyden önce gelişmenin, ilerlemenin, üretimin odağı olan bir bilim merkezi olduğunu söyledi.

Üniversitelerin, önce bilime, bilimsel çalışmalara ve bilim insanına gereken önemi vermesi, bilimsel niteliğin en üst seviyeye taşınması için her türlü gayreti göstermesi gerektiğinin altını çizen Taş, şunları kaydetti:

"Üniversitenin ana hedefi hiç şüphesiz bilimsel yetkinliğin artırılması için bilime ve bilim insanına yatırım yapmak olmalıdır. Bu çerçevede her türlü bilimsel çalışmanın önü açılmalı, bilimsel çalışmalar teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Bunun için bilim insanlarını ötekileştirmeyen, ideolojik olarak yaklaşmayan, her bir bireyin tek tek saygıdeğer olduğunu hissettirecek bir anlayışla, olması gereken bir huzur ortamında, var olan bir alt yapı ile çalışılmalıdır. Bu ortamı oluşturup ülkenin hedeflerinde temel taş olacak bir üniversite anlayışı ortaya konulmalıdır. Bunu sağlamak için adayım. Yönetim modeli olarak rektörlük kurumunu, kendisine bağlı birimler arasında uyumu sağlayan, işleyişi koordine eden, ilmi gelişmelerin önünü açan bir üst kurum olarak görüyoruz. Bu çerçevede rektörlük kurumu, kendi birimlerini şekillendiren değil kendi birimlerince şekillenen bir kurum olmalıdır. Bu nedenledir ki kararlar bölümlerin, fakültelerin, enstitülerin ve araştırma merkezlerinin ilgili kurullarında istişare yoluyla alınmalı, rektörlükçe kararların uygulanabilirliği sağlanmalıdır. Bölümleri etkin ve yetkin kılmak için adayım."

Taş, üniversitenin akademik ve idari düzeyde birçok mensubuyla büyük bir aile olduğunu ve 2023 vizyonunda yeni Türkiye'nin yeni üniversitesi anlayışını ortaya koymak amacıyla yola çıktıklarını sözlerine ekledi.