Bilecik Ülkü Ocakları Başkanı Çakır:

Bilecik Ülkü Ocakları Başkanı Çakır:
Bilecik Ülkü Ocakları Başkanı Çakır:
BİLECİK (AA) - Bilecik Ülkü Ocakları Başkanlığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadığı gerekçesiyle Uygur Türkleri'nin...

BİLECİK (AA) - Bilecik Ülkü Ocakları Başkanlığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadığı gerekçesiyle Uygur Türkleri'nin öldürülmesini protesto etti.

İl Başkanı Fatih Çakır, yaptığı açıklamada, Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da uzun yıllardır zulmün deva ettiğini ve Müslüman Uygur Türkleri'nin yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, mücadelenin bir tarafında, asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşların, diğer tarafta da Doğu Türkistan'ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti gören Çin'in bulunduğunu kaydetti.

Çin'in, her ramazan ayında baskı ve sindirme politikalarına yenilerini eklediğini ve Uygur Türklerinin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkardığını belirten Çakır, şöyle konuştu:

"Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın milli ve manevi değerlerine karşı adeta bir yıkım gerçekleştirilmekte, ata yurdumuzdan hem Türk varlığı hem de Türk izleri şerefsizce silinmeye, yok edilmeye çalışmaktadır. Çin'in vahşet ve zulmü en son 22 Haziran'da Kaşgar'da kendini göstermiştir. Çin polisi tarafından, 28 soydaşımız acımasızca şehit edilmiştir. İşgalci Çin yönetiminin, keyfi ve yargısız infazlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Hiç şüphesiz katil Çin ve zulme sessiz kalanlar, işlediği cinayetlerin hesabını tarih ve milletimiz önünde mutlaka verecektir."