Bilecik Valisi Nayir:

Bilecik Valisi Nayir:
Bilecik Valisi Nayir:
- "Gençlerimiz, ağaç ve orman varlığını kıymetini bilmelidir"

BİLECİK (AA) - Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, "Gençlerimiz, ağaç ve orman varlığını kıymetini bilmelidir" dedi.

Vali Nayir, Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen fidan dikimi töreninde, canlılara lazım olan üç ana unsurun hava, toprak ve su olduğunu belirterek, üç ana unsurun ormanlara ve ağaçlara kaynaklık yaptığını söyledi.

Dünyanın akciğerleri hükmünde olan ormanların hava ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynadığını ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

 " Hayat için vazgeçilmez olan toprağın oluşmasında ve korunmasında, erozyonun önlenmesinde yine ormanlarımız önemli bir rol üstlenmekte. Suyumuzun da temiz olması ve iklim şartlarının düzenlenerek su ihtiyacımızın karşılanmasında da ormanlarımız önemli bir ihtiyacı karşılamakta. Bu kadar önemli olan varlığımızın yenilenebilir olması da bizim için ayrıca bir nimet. Tükettiğinizde arkasından yenisi hemen gelmiyor. Ormanlarımız bu yönüyle de bize ikram edilmiş önemli bir nimet. Her an yenilenme imkanına ve tazelenme imkanına sahip. Bilecik olarak orman varlığımızla övünüyoruz. Yüzde 54'ü orman olan bir ilimiz ama bu varlığın her nimette olduğu gibi özel ilgi ve sevgiyle korunmaya ihtiyacı var. Gençlerimiz, ağaç ve orman varlığını kıymetini bilmelidir."

Orman İşletme Müdürü Orhan Ayatay da ormanların korunması gerektiğine dikkati çekerek, "Ormanlar ülkelerin değil dünyanın ortak değerleri arasında yer almaktadır. İnsan yaşamı için önemli olan üstelik yenilenebilen, yani tükenmez özelliği olan orman kaynaklarımızı korumak, her yaştaki vatandaşlarımızın birinci önceliği olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Programda,  Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi gösterisinin ardından, Vali Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır ve İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ile öğrencilerin katılımıyla 130 fidan toprakla buluşturuldu.

Öte yandan okullarda ve kent merkezinde vatandaşlara 20 bin fidan ücretsiz dağıtıldı.