Bilecik Valisi Nayir'den sigarayı bırakanlara belge

Bilecik Valisi Nayir'den sigarayı bırakanlara belge
Bilecik Valisi Nayir'den sigarayı bırakanlara belge
BİLECİK (AA) - Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır'ın da aralarında bulunduğu sigarayı bırakan 8 kişiye teşekkür belgesi...

BİLECİK (AA) - Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır'ın da aralarında bulunduğu sigarayı bırakan 8 kişiye teşekkür belgesi verdi. 

Nayir, valilikte düzenlenen etkinlikte, sigaranın zararlarının zamanla daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Sigaranın kullanımı konusunda da devletlerin yeni önlemler aldığının altını çizen Nayir, şöyle konuştu:

"Alınan önlemlerle kullanım alanları kısıtlanmaya başlandı. Bırakan kişileri de teşvik etmek ve daha cesaretlendirmek için aldıkları kararın yanında olduklarını göstermek istiyoruz. Ülkemizde her yıl 100 bin kişinin sigara bağlantılı bir hastalıkla öldüğü kayıtlarda bulunuyor. Sigaranın dumanına maruz kalanların da içenler gibi hastalık riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Kapılı alanlardaki yasak, beklenenden daha iyi uygulanmaktadır. Sigarayı bırakma iradesi gösterenleri tebrik ediyorum."

İl Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı, sigaranın yalnız içenlerin değil, sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalanlarda da hastalık riskini artırdığını belirterek, Türkiye 'de sigara içmenin yaygın bir alışkanlık ve önemli halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Vali Nayir, konuşmaların ardından, aralarında İl Jandarma Komutanı Alpay Sır'ın da yer aldığı sigarayı bırakan 8 kişiye, İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün hazırladığı teşekkür belgelerini verdi.