Bilecik'in "mini sumo" robot yarışmasında başarısı

Bilecik'in "mini sumo" robot yarışmasında başarısı
Bilecik'in "mini sumo" robot yarışmasında başarısı
BİLECİK (AA) - Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen "mini sumo" robot yarışmasında Bilecik Mesleki ve...

BİLECİK (AA) - Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen "mini sumo" robot yarışmasında Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin birincilik ve üçüncülük elde etti.

Türkiye genelinde üniversite, özel kolej ve meslek liselerinin 178 mini sumo robotlarıyla katıldığı yarışmada, Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "Özer" adlı robot ile birincilik ve "Arslan" adlı robot ile de üçüncülük ödülünü kazandı. Dereceye giren danışman öğretmen ve öğrenciler, Okul Müdürü Yücel Gürsoy ile Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak'ı makamında ziyaret ederek, yarışma hakkında bilgi verdi.

Altınkaynak, mesleki eğitimin önemine dikkati çekerek, "Tüketen değil üreten bir toplum olmamız, satın alan değil tasarlayan, üreten ve satan bir sanayimizin olması gerekiyor. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen gençlerimizi ve destek olan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Ülkemizde doktora, mühendise ihtiyaç olduğu gibi her alanda teknisyene, teknikere ihtiyacımız var. Mesleki eğitimi tekrar ön plana çıkarıp, tamamen kendimize ait olan ürünleri yapıp, satıyor olmamız lazım" dedi.

Okul Müdürü Gürsoy da geçen yıl düzenlenen "Yıldız savaşları" robot yarışmasında, ikincilik ve dördüncülük elde ettiklerini, bu yıl da birincilik ve üçüncülük elde ettiklerini bildirdi.