Bilecik'te 6 asırlık arife günü geleneği

Bilecik'te 6 asırlık arife günü geleneği
Bilecik'te 6 asırlık arife günü geleneği
- İnhisar ilçesi Koyunlu köyündeki "şeker atma" geleneği, yarın başlayacak Ramazan Bayramı arifesinde tekrarlandı

BİLECİK (AA) - Bilecik'in İnhisar ilçesi Koyunlu köyünde, 6 asırdır süren arife günü geleneği kapsamında köy meydanında sıraya dizilen çocuklar, kendilerine şeker veren büyüklerinin ellerini öptü.

İlçe merkezine 6 kilometre uzaklığında, 200 kişinin yaşadığı köyde asırlardır her dini bayram öncesi "şeker atma" adı verilen gelenek sürdürülüyor. Vatandaşlar, arife günlerinde köy meydanında bir araya geliyor ve namaz kılıyor.

Daha sonra sandalyelere oturan büyükler, sıraya girip ellerini öpen çocuklara şeker ve çikolatalarını veriyor. Şeker atma merasiminin ardından köylüler, toplu olarak mezarlığı ziyaret ediyor.  

Kaymakam Hakan Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde asırlardır şeker atma merasiminin devam eden geleneği öğrendiğinde, kendisinin de buraya gelerek köylülerin mutluluğuna ortak olmak istediğini ifade etti.

Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutlayan Keskin, "Köyümüzün arife günü etkinliğinde köylülerimizle birlikteyiz. Asırlardır devam eden bir gelenek. Bu geleneği gurbette yaşayan köylülerimiz çocuklarıyla birlikte gelerek, geleneği devam ettiriyorlar. Arife günü köylülerimiz gönüllerinden koptuğu kadar çocuklarımıza şeker ikram ediyorlar. Biz de bugün burada çocuklarımıza şeker dağıtarak, mutluluklarına ortak olduk" ifadesinde bulundu.

Köy Muhtarı Gürol Emir de 6 asırlık geleneği sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Gelenek için yurtdışı da dahil olmak üzere yüzlerce kilometre yolu katedip gelenlerin olduğunu anlatan Emir, "Gelenekten ziyade dostluğun pekiştiği, kardeşliğin daha çok ön plana çıktığı, dostlukların daha öne geldiği, dargınlıkların bittiği bugün bizim için bayram. 6 asırdır dedelerimizden gelen geleneğimizi birlik ve beraberlik içerisinde sürdürüyoruz" dedi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  İslam

  ,

  Ramazan

  ,

  Kaymakam

  ,

  Bugün

  ,

  Köy

  ,

  Namaz

  ,

  ilçe

  ,

  Birlik