Bilecik'te biçerdöver denetimleri

Bilecik'te biçerdöver denetimleri
Bilecik'te biçerdöver denetimleri
BİLECİK (AA) - İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından biçerdöver denetimleri yapılıyor.Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Bitkisel...

BİLECİK (AA) - İl Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından biçerdöver denetimleri yapılıyor.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda, hububat hasadı döneminde meydana gelebilecek kayıpların önlenebilmesi için biçerdöver kontrolörleri denetimlerinin başladığı kaydedildi.

İl genelinde yaklaşık 40 bin hektar alanda hububat üretildiğini belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Biçerdöverle yapılan hasatlarda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla biçerdöver kontrolleri ile dane kayıp oranını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla ilimiz genelinde 8 ekip, 16 teknik personel arazide biçerdöver kontrolleri yapılmaktadır. Çiftçilerimizin hasat esnasında tarlalarının başında olmaları ve dane kayıplarını sıkı bir şekilde kontrol ederek operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Biçerdöver operatörlerinin ise biçerdöverlerinin bakım ve ayarlarını zamanında yaptırmaları, 'biçerdöver operatörü belgesi' olmadan biçim yapmamaları veya yaptırmamaları, yangın söndürme malzemelerini bulundurmaları gerekmektedir."


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Kayıp

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  personel

  ,

  Bitkisel