Bilecik'te "Bitkisel atık yağlarını ayrı topluyor" projesi

Bilecik'te "Bitkisel atık yağlarını ayrı topluyor" projesi
Bilecik'te "Bitkisel atık yağlarını ayrı topluyor" projesi
BİLECİK (AA) - Bilecik Belediyesi tarafından "Temiz çevre ve sağlıklı yaşam" sloganıyla 2011 yılında başlanılan "Bitkisel atık yağlarını ayrı...

BİLECİK (AA) - Bilecik Belediyesi tarafından "Temiz çevre ve sağlıklı yaşam" sloganıyla 2011 yılında başlanılan "Bitkisel atık yağlarını ayrı topluyor" projesine destek veren 7 kurum ve kuruluşa ödülleri verildi.

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Kent Ormanı'nda gerçekleşen ödül töreninde,  dünyada gelecek yıllarda iki önemli meselesinden birisinin insanoğlu, diğerinin de enerji kaynakları olacağını söyledi.

İnsanoğlunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için temiz bir çevreye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti:

"Çevreyi hor gören geleceği zor görür. İşte insanoğlu olarak, medeniyetimizin devamıyla hayatiyetimizin devamı arasında dengeyi iyi oluşturabilirsek, dünya üzerindeki insanlığın varlığı daha uzun sürebilir. Medeniyeti devam ettirmek için, çevreyi yok edersek veya hayatiyet için medeniyetten uzak kalırsak, bunlara ilişkin iyi bir koordinasyon ve denge kurulmazsa insanoğlu için sıkıntılı zamanlar olabilir. En önemli şey, yeni enerji kaynaklarından daha ziyade, mevcut kullandığımız kaynakları yenilenebilir, dönüşüm şeklinde kazandırılması, son derece önemli. Bir taraftan kullanıyoruz, atıyoruz, attığımız malzeme, hem çevreyi kirletiyor, hem de yeniden kullanım imkanından uzaklaşıyoruz. İşte bitkisel atık yağlar da bunların toplanması da böyle bir şey. Kullanıyoruz ihtiyacımızı gideriyoruz."

Belediye çevre mühendisi Gürkan Akyurt da 2011 yılından itibaren çevre ile yapılan çalışmaların sunumunun ardından atık yağ toplama kampanyasına destek vererek, dereceye giren kurum ve kuruluşlara ödülleri verildi.

Programa, Bilecik 2. jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik POMEM Müdürü Sadettin Aksoy, mahalle muhtarları, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.