Bilecik'te buğdayda "sarı pas" hastalığı uyarısı

Bilecik'te buğdayda "sarı pas" hastalığı uyarısı
Bilecik'te buğdayda "sarı pas" hastalığı uyarısı
BİLECİK (AA) - Bilecik'in  Osmaneli İlçe Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, buğdayda "sarı pas" hastalığına karşı çiftçileri uyardı.Ünver, yaptığı...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in  Osmaneli İlçe Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, buğdayda "sarı pas" hastalığına karşı çiftçileri uyardı.

Ünver, yaptığı açıklamada, buğdayların başak vermeye başlamasıyla birlikte "sarı pas" hastalığının görülmeye başladığını belirterek, başak atma döneminde olan buğdayda yabancı ot ilaçlaması tamamlanmasıyla hastalıkların da ortaya çıktığını söyledi.

Rutubetli ortamları seven sarı pas hastalığına karşı çiftçilerin tarlalarını sürekli kontrol altında tutmaları gerektiğinin altını çizen Ünver, şöyle konuştu:

"Çiftçilerimizin gördükleri hastalığı en yakın tarım teşkilatına bildirmeleri gerekir. Aksi takdirde hastalıkla mücadele daha da zorlaşacaktır. Hastalıklara karşı ilaçlı mücadele yapılmaması halinde buğdaylar erken sararacak, ürünün pazar kalitesi azalacak ve fiyatını düşürecektir. Bu kritik dönemde çiftçilerimiz tarlalarını sık sık kontrol etsinler. Şu anda hastalığın sevdiği rutubetli hava koşulları oluşmuş durumda. Erken teşhis ve zamanında yapılacak ilaçlama hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde etkileyecektir."


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Pazar

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  Karşı