Bilecik'te dut fidanı dikimi

Bilecik'te dut fidanı dikimi
Bilecik'te dut fidanı dikimi
- Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, ipekböcekliğinin geliştirilmesi amacıyla dut fidanı dikimi gerçekleştirdi

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, ipekböcekliğinin geliştirilmesi amacıyla dut fidanı dikimi gerçekleştirdi.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Doran,  Araştırma ve Uygulama sahasındaki etkinlikte, 19. yüzyıl sonlarında Bilecik genelinde 26 ipek fabrikasının bulunduğunu ve koza üretiminin 3 bin 436 ton üretildiğini hatırlatarak, Bilecik'in koza üretiminin Osmanlı devletinin tamamında üretilen koza miktarının yüzde 22,2 oluşturduğunu bildirdi.

Cumhuriyet döneminde ilk olarak 1927 yılındaki yapılan sanayi sayımında Bilecik'te 34 ipekböceği işletmesinin bulunduğunu ve yaklaşık 200 kişinin çalıştığını anlatan Doran, Bilecik'in geçmiş yıllardaki koza üretimi hakkında bilgi verdi.

Doran'ın konuşmasının ardından Tema Vakfı Bilecik İl Temsilcisi Ferruh Erdovan, Fakülte Sekreteri Mehmet Laçin ve öğrencilerin katılımıyla 220 adet dut fidanı toprakla buluşturuldu.