Bilecik'te "Ekonomik Ürünlerin Coğrafi İşaretlenmesi Projesi"

Bilecik'te "Ekonomik Ürünlerin Coğrafi İşaretlenmesi Projesi"
Bilecik'te "Ekonomik Ürünlerin Coğrafi İşaretlenmesi Projesi"
BİLECİK (AA) - Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından hazırlanan  "Ekonomik Ürünlerin Coğrafi İşaretlenmesi Projesi" kapsamında ulusal ve...

BİLECİK (AA) - Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından hazırlanan  "Ekonomik Ürünlerin Coğrafi İşaretlenmesi Projesi" kapsamında ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması amacıyla Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansına (BEBKA) kabul edilen projenin tanıtımı yapıldı.

Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtımda, Bilecik'in öne çıkan bir çok ürüne sahip olmasına rağmen bu potansiyeli tanıtım açısından yeterli derecede kullanamadığını belirterek, projenin hazırlanmasında en büyük etkenin bu olduğunu söyledi.

Kalitesi veya ününü belirli bir coğrafi yöreye borçlu olan ürünleri adlandırmak için kullanılan coğrafi işaretin şu an için bir anlam ifade etmediğin ancak yakın gelecekte öneminin büyük olacağını vurgulayan Uzun, "AB kırsal kalkınma desteklerinde coğrafi işareti olan ürünlere destek mekanizması başladı. Eğer ürünlerimize coğrafi işaret alabilirsek, desteklenmesi noktasında artı ilave bir puan yazacak" dedi.

Uzun'un açıklamasının ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yüksel Okşak, sunum gerçekleştirerek katılımcıları proje hakkında bilgilendirdi.