Bilecik'te "GDO nedir? Ne değildir? Konferansı"

Bilecik'te "GDO nedir? Ne değildir? Konferansı"
Bilecik'te "GDO nedir? Ne değildir? Konferansı"
BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Fahri Altay, "Genetiği değiştirilmiş...

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Fahri Altay, "Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) ile ilgili protesto ve tartışmaların kökeninde, dini, kültürel ve etnik düşüncelerin yanında ticari kaygılar ile insanların yeniye ve bilinmeyene karşı duydukları korku ve medyanın yarattığı olumsuz algı yer alıyor" dedi.

Altay, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferansta, modern biyoteknolojinin geldiği seviyenin, açtığı yeni ufuklar ve vaat ettiği imkanlarla, içinde bulunduğu yüzyıla damgasını vuracak olan bir teknoloji olduğunu anlattı.

Teknolojinin olumsuz kullanıma açık olması, yeniliklerle birlikte bilinmeyenlerin ortaya koyduğu yeni risklerinde ihmal edilemeyecek durumda olduğunu bildiren Altay, şöyle konuştu:

"Modern biyoteknolojinin en büyük dezavantajı kullandığı materyal doğrudan canlı varlıklar. Güvenli kullanıldığı takdirde insanlığa büyük faydalar sağlayacak. Bu konu, insanların kafalarında netlik kazanmadıkça tartışmalar devam edecektir. Konu bilimsel boyutlarıyla tartışılmalı politik, güdümlü ve abartılı üsluplarla ekseninden saptırılmadan dosdoğru devam ettirilmelidir."

Programa, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Abdulkadir İlgen, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Refik Arıkan, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.