Bilecik'te "Geleneksel 10'uncu Dostluk, Dayanışma ve Tanışma Şenliği"

Bilecik'te "Geleneksel 10'uncu Dostluk, Dayanışma ve Tanışma Şenliği"
Bilecik'te "Geleneksel 10'uncu Dostluk, Dayanışma ve Tanışma Şenliği"
BİLECİK (AA) - Bilecik'te "Geleneksel 10'uncu Dostluk, Dayanışma ve Tanışma Şenliği" düzenlendi.Kapaklılar Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te "Geleneksel 10'uncu Dostluk, Dayanışma ve Tanışma Şenliği" düzenlendi.

Kapaklılar Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Tuncar, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, CHP İl Teşkilatı, Köy Muhtarı Remzi Maltaş ile vatandaşların katıldığı etkinlikte, etkinliğin muhtarlık ve Kapaklı Köyü Derneği işbirliğinde düzenlendiğini söyledi.

Köyden, çevre il ve ilçelere göç etmiş kişilerin etkinlik sayesinde bir araya geldiğini anlatan Tuncar, şöyle konuştu:

"Bu etkinliklerde amacımız yılda bir kez de olsa bir araya gelebilmek, alabildiğince kaynaşmayı, dayanışmayı, sevgiyi, saygıyı ve hoş görüyü öğrenmemiz, öğretmemiz gerekiyor. Bizden sonraki nesillere örnek olmayı, kültürlere sahip çıkmayı geleneklerimiz adına önemli buluyoruz. Bu dünyadan ebediyete intikal etmiş insanlarımızın ruhlarına toplu halde dua edip, amin diyebilmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz."

Köy Muhtarı Maltaş da Kapaklı köyünün 1876 yılında Bulgaristan'ın Filibe şehrinden göç ettiğini belirterek, zamanla gençlerin ekonomik nedenlerle köyden göç ettiklerini, aile bağlarının kopmaması, gençlerin kültürlerini unutmaması açısından etkinliklerin faydalı olduğu ifade etti.

Etkinlik, mevlit, dua ve yöresel halk oyunlarıyla sona erdi.