Bilecik'te göletlerde balıklandırma çalışmaları

Bilecik'te göletlerde balıklandırma çalışmaları
Bilecik'te göletlerde balıklandırma çalışmaları
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce, göletlerde balıklandırma çalışmaları yapıldı

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce, göletlerde balıklandırma çalışmaları yapıldı.

İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yaptığı açıklamada, Bilecik'teki göletlerde su ürünlerinin popülasyonunun artırılması için düzenli olarak yapılan balıklandırma çalışmaları kapsamında 24 bin 100 yavru sazan balığının göletlere bırakıldığını bildirdi.

İl geneli göletlerin amatör balıkçılığa açık olduğunu ancak ticari balıkçılık yapılmadığının altını çizen Yıldız, açıklamasında, şunları kaydetti:

"Bakanlığımızca yıllardır uygulanarak  ve daha sonraki yıllarda da devam etmesi planlanan balıklandırma çalışmaları göletlerde balık popülasyonunu artıracak ve göl ekosisteminin canlı tutulmasını sağlayacaktır. İç sularda balık popülasyonunun artırılması için yapılan bu çalışmayla amatör balıkçılarımız daha keyifli zaman geçireceklerdir. Baraj ve göletlerimizdeki sularda balık popülasyonunun korunabilmesi ve amatör avcılığın sürekli olarak yapılabilmesi için avcılık kurallarına ve av yasaklarına titizlikle uyulması gerekmektedir. Sazan balığı günlük en fazla 5 adet ve 40 santimetre, yayın balığı 1 adet ve 90 santimetre ve Turna 5 adet ve 40 santimetreden küçük boyda olanlar avlanılmamalı ve yakalandığında geri suya atılmalıdır."

Balıklandırma çalışmasıyla Bahçecik göletine 4 bin 500, Kızıldamlar, Ertuğrulgazi ve Pelitözü göletine 4 bin 200 ile Selöz göletine 7 bin 200 olmak üzere 24 bin 100 sazan yavrusu bırakıldığı bildirildi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Yayın

  ,

  Sazan

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  zaman