Bilecik'te "hayvan refahı" eğitimi

Bilecik'te "hayvan refahı" eğitimi
Bilecik'te "hayvan refahı" eğitimi
BİLECİK (AA) - ?Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hayvan satıcılarına, nakliyecilere, sürücülere ve nakliyeye eşlik eden bakıcılara "hayvan...

BİLECİK (AA) - ? Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hayvan satıcılarına, nakliyecilere, sürücülere ve nakliyeye eşlik eden bakıcılara "hayvan refahı" eğitimi verildi.

İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Toplantı Salonu'nda personelin ve hayvan işletmecilerinin katıldığı toplantıda, hayvan refahı ayrı bir önem taşıdığını anımsatarak, programın hayvan nakli işleminin hem kayıt altına alınması hem de bilinçli yapılmasının amaçlandığını bildirdi.

Eğitim almış kişilerce hayvanların eziyet görmeden naklinin yapılması gerektiğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"10 hayvan koyulacak yere 15 hayvan koyup daha fazla para kazanalım hırsıyla hareket edersek bize emanet olan hayvanlara zulmetmiş oluruz. Nakil araç sürücüleri, araçların üzerindeki hayvanların sevk ve idaresini bilinçli halde yapmalıdır. Bu amaçla nakil ve hayvan taşıyıcılığı yapacak kişilere, bakıcı niteliği de kazandırmaktır. Önemli olan burada cansız bir şey değil canlı varlık taşıdığının farkında olmasıdır. Yolculuğun 8 saatten fazla sürmesi durumunda uygun aralıklarla hayvanlara yem-su verilmesi ve dinlendirilmesi zorunluluğu, hayvan refahı için büyük önem taşımaktadır." 

Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara yeterlilik, nakliyecilere yetki ve hayvan naklinde kullanılan araçlara da onay belgesi verileceği ve veri tabanına kaydedileceği bildirildi.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  gıda

  ,

  eğitim

  ,

  kayıt

  ,

  nakil