Bilecik'te "Helal gıda güvenliği" konferansı

Bilecik'te "Helal gıda güvenliği" konferansı
Bilecik'te "Helal gıda güvenliği" konferansı
BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA), 2015 yılı teknik destek programı kapsamında "Helal gıda güvenliği" konulu...

BİLECİK (AA) - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA), 2015 yılı teknik destek programı kapsamında "Helal gıda güvenliği" konulu konferans düzenlendi.

Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bilim ve Sanat Merkezi'nde Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır ve daire müdürleri ile öğrencilerin katıldığı konferansta, gıda, tarım ve hayvancılığın toprak olmadan olmayacağını anlatarak, toprağın başta insan olmak üzere bitkilerin, hayvanların ve bütün canlıların hammaddesi, besin kaynağı ve barındığı vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Güvenilir ve helal gıda üretiminin yapılması için verimli ve kimyasallardan ari toprakların olması gerektiğini anlatan Yıldız, "Dünyada iki tip insan vardır. Bunlardan biri yemek için yaşar, diğeri ise yaşamak, yaratılış gayesini yerine getirmek, insanlığa hizmet etmek için yer. Her iki durumda da gıda tüketmek zorundayız. Tükettiğimiz gıdaların güvenilir olmasına helal olmasına dikkat etmeliyiz. Aslında güvenilir olmayan gıda helal de olamaz. Bir gıda insan sağlığına zarar verecek durumda ise helallikten de çıkmış olur. Güvenilir gıda helal olan gıdadır, helal olan gıda da güvenilir gıdadır" ifadesinde bulundu.

Dünya Helal Birliği Genel Başkanı Ahmet Gelir, "Helal gıda konusunun fıkıh yönü" Genel Başkan Yardımcısı ve Belgelendirme Teknik Komite Başkanı Serkan Malhatun da "Helal belgelendirmenin tekniği" konularında sunum yaptı.

Malhatun, ayrıca konferansta, 2015 yılının "Helal hayat helal dünya" sloganıyla, Dünya Helal Birliğinin yapısı, yaptığı çalışmalar ve helal gıdada dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.