Bilecik'te "Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı"

Bilecik'te "Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı"
Bilecik'te "Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı"
BİLECİK (AA) - Bilecik Sarmaşıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Mahalle Muhtarlığı ile Kızıldamlar Köyü ve Kültür Derneği...

BİLECİK (AA) - Bilecik Sarmaşıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Mahalle Muhtarlığı ile Kızıldamlar Köyü ve Kültür Derneği işbirliğinde "Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı" etkinliği düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Alpay Alper Sır, Bayırköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Sarmaşıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Kayadelen ile köylüler, dernek tarafından yaptırılan "Şehitlik Anıtı"nın açılışını yaptı.       

Vali Nayir, burada yaptığı konuşmada, Hıdırellez'in Türk kültüründe, tarihinde ve inancında önemli bir yerinin bulunduğunu belirterek, bu günlerin insanları bir araya getiren ve mutlulukları paylaşma günleri olması yönüyle de daha kıymetli günler olduğunu söyledi.

Sahip oldukları kıymetler içerisinde olması gereken en önemli duygulardan birisinin de, sosyal yapıda güçlü olmak gerektiğini ifade eden Nayir, şöyle konuştu:

"Yerimizi, yurdumuzu, tarihimizi ve kültürümüzü unutursak, sosyal yapımız bu kadar güçlü olmayacaktır. Buradaki birlik ve beraberliğiniz olduğu müddetçe bize yan bakacak kimse olmayacaktır. Ama birlik ve beraberliğimizi kaybettiğimiz zaman , bizi herkes kendi oyununda bir oyuncu olarak görmek isteyecektir. Sizleri, büyüğüyle, küçüğüyle bir arada görmek bizleri mutlu ediyor. Şehirleşmede köy olgusu biraz zayıf kaldı. Onun için bugünler çok önemli. Köy sevgimiz, eskiye olan özlemimiz, şehitlerimize olan saygımız ve yapılan hizmetlere olan takdir duygumuz, büyüklerimiz tarafından küçüklerimize de öğretilsin."

Dernek Başkanı Kayadelen, Mahalle Muhtarı Emin Kaymaz ve Bayırköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Yaman'ın konuşmasının ardından Şeyh Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş, derneğe Osmanlı armasının bulunduğu tablo hediye etti.

Kızıldamlar köyünde de Vali Nayir'in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş'ın ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte, Küre mehteran takımı ve yöresel halk oyunları ekiplerinin gösteri ile yarışmalar düzenlendi.