Bilecik'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Bilecik'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
Bilecik'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
- İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Nayir, başkanlığında yapıldı

BİLECİK (AA) - İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Ahmet Hamdi Nayir, başkanlığında yapıldı.

Vali Nayir, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'ndaki toplantıda, 2015 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine ile ilgili bu yılın üçüncü İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, 2015 yatırım programında yer alan yatırım projelerinin nakdi ve fiziki gerçekleşme durumu hakkında bilgi verilmesi ve projelerin uygulanmasında ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik işbirliği ve eşgüdümü gerektiren hususların görüşüleceğini kaydetti.

Toplantıda, program kararnamesi gereğince gelecek yıl için öngörülen tedbirlerin ve yatırım tekliflerinin ilin sosyo-ekonomik durumu ve önceliklerini değerlendirebilmek için kurul üyelerin görüş ve önerileri alınacağını belirten Vali Nayir, "İl Koordinasyon Kurulunun asıl gündemi, gelecek yıl için öngörülen tedbirlerin ve yatırım tekliflerinin değerlendirilerek valilik görüşünün oluşturulmasıdır. Bu nedenle, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcilerimiz, hem 2015 yılı yatırım uygulamaları, hem de 2016 yılı yatırım programına teklif etmeyi düşündükleri yatırımlar hakkında bilgi vermeleri, kurul üyelerinin de görüş ve önerileriyle katkıda bulunmaları önem taşımaktadır" dedi.

2015 yılında 501 projenin uygulandığını  bildiren Vali Nayir, "Dönem sonu itibarıyla projelerden 68'i bitirilmiş, 123'ünde çalışmalar devam ediyor, 36'si ihale aşamasında, 274'ünde ise henüz başlanmamıştır. Projelerin toplam tutarı 744 milyon 847 bin liradır. 2015 yılında tahsis edilen ödenek toplamı ise 170 milyon 501 bin liradır. Dönem sonuna kadar toplam 54 milyon 963 bin lira harcanarak ortalama yüzde 32 oranında parasal gerçekleşme sağlanmıştır" ifadesinde bulundu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan da üniversitenin yıl sonuna kadar fiziki yapılanmasını tamamlayacağını ve yaklaşık 50 milyon liralık 3 dersliklilerin inşaatının da yüzde 80-90 tamamlandığını anlatarak, " Eylül ayında bu dersliklerimiz eğitim , öğretime başlayacak. Bozüyük Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuzda tamamlanmak üzere. Üniversitemiz böylelikle 10 yıl için ihtiyaç duyacağı bütün fiziki alt yapıyı tamamlamış olacak. Önümüzdeki eğitim, öğretim yılında 17 bin ila 18 bin civarında öğrencimiz olacak" diye konuştu.

İlçe kaymakamları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ile belediye başkanlarının katıldığı toplantıda, 2015 yılı yatırımları uygulamaları ve 2016 yılı yatırım teklif projeleri yatırımcı kuruluşlar tarafından anlatıldı.