Bilecik'te "İşaret dili" eğitimi

Bilecik'te "İşaret dili" eğitimi
Bilecik'te "İşaret dili" eğitimi
BİLECİK (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde "İşaret dili" eğitimi verildi.Vali Yardımcısı...

BİLECİK (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde "İşaret dili" eğitimi verildi.

Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Edebali Ortaokulu Salonu'nda, kamu kurumlarında görev yapan memurlara yönelik birinci kademe eğitimde, Türkiye'deki engelli oranının yüzde 12 olarak görüldüğünü bildirdi.

Rakamın azımsanmayacak rakam olmadığını ifade eden Güney, "Gayemiz engelli vatandaşlarımızın iletişim konusunda yaşadığı problemleri en aza indirmek ve çözmektir. Kamu ve özel sektörde işaret dili bilenlere ihtiyaç artmıştır. Bu düşünce ile ilimizdeki işitme ve konuşma engellilerinin iletişim konusunda sıkıntı yaşamaması ve kamu kurumlarından daha iyi hizmet alabilmesi için bu kurs düzenlenmiştir" dedi.  

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hatice Dost da 16 farklı kurumdan 24 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilen işaret dili kursunun, işitme engellilerin iletişim kurmasını sağlayan el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan Türk işaret dilinin temel düzeyde öğretildiği eğitim olduğunu bildirdi.