Bilecik'te "İyi tarım uygulamaları" denetimi

Bilecik'te "İyi tarım uygulamaları" denetimi
Bilecik'te "İyi tarım uygulamaları" denetimi
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından işletmeler denetlendi

BİLECİK (AA) - Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "İyi tarım uygulamaları" kapsamında işletmelerin denetlendiği bildirildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, uygulamaların bitkinin toprağa ekiminden önceki süreçten işlenmiş nihai ürün sürecine kadar sertifikalandırılmış tarımsal ürünün tam üretim sürecini kapsadığı belirtildi.

İyi tarım uygulamaların, çevre , insan, havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şekli olduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip ürünün, kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği, üretimi sırasında insan, işçi ve diğer canlıların olumsuz etkilenmediği, üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği anlaşılır. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de iyi tarım uygulamalarına karşı üreticilerimizin ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. 2015 yılının ilk dört ayında çeşitli sertifikasyon kuruluşları ile bağlantıya geçen bir bitkisel üretim, iki kanatlı işletmemiz iyi tarım uygulamalarıyla üretim yapmaktadır. İyi tarım uygulamalarıyla sertifikalı üretim yapan üreticilerimiz, bakanlığımız desteklemelerinde de faydalanabilmektedir."

Ayrıca Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personelince merkez köylerinde 124 üreticiye toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasını amaçlayan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) programı konusunda eğitim verildiği kaydedildi.